Një jetë me pikturën/ Skënder Kamberi ende vazhdon punën në moshën 82-vjeçare
06/10/2020 12:29

Piktorin Skënder Kamberi edhe pse 82 vjeç e gjejmë ende duke punuar në fshatin Kaninë përballë telajos së tij i shoqëruar nga vajza e vet. Ai ka në duar tablonë “deti i Vlorës” . “Kjo punë e ky pasion tek unë nuk shteron kurrë edhe pse jam në moshën e tretë. Çdo ngjyrë është e preferuara ime, pasi tema e tablos bën ngjyrat të flasin,studioj çdo gjë që natyra ofron me te gjitha notat muzikore dhe gjyrat e ylberit qe natyra ti ofron”, thotë ai. Piktura ”Buka e duarve tona” i ka dhënë çmimin “piktor i popullit” por ai ndihet akoma dhe me shume krenar me projektin e madh “tabloja e Xhorxh Washington apo Gjergj sipas tij” djalin e malësores së Shqipërisë siç e quan ai. Por projekti i tij gjigant “Xhorxh Washington “nuk është i vetmi projekt i tij në këtë moshë 82 vjeçare. ai po punon dhe grafikat e tij gati 100 me mbresat e jetës së tij.

4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59