Muzika kalon kufijtë/ Në Shkodër mblidhen artistë nga gjithë Ballkani
16/09/2020 15:42

Kufinjtë tokësor mund të mbyllen por ato të muzikës qëndrojnë gjithmonë hapur duke bashkuar popujt. Shkodra u bë qyteti mikpritës, ku artistë nga i gjithë Ballkani performuan së bashku për disa net me radhë, e për të finalizuar këtë bashkëpunim në natën finale të festivalit “Muzika mbi të gjithë kufinjtë” Për drejtorin artistik profesor Lorenc Radovanin, realizimi ishte i vështirë për shkak të pandemisë por ia dolën me sukses. Isak Haracic nga Serbia dhe Ana Maria Maric nga Bosnja duke vlerësuar mikpritjen në Shqipëri shpresojnë që të vazhdojë ky projekt. “Është i vetmi rast që unë marr pjese në një koncert të tillë ballkanik dhe jam i kënaqur. Ishte pak e vështirë të interpretoja muzike shqiptare por e kërkova vetë pasi ju më mirëpritet.”

“Biri” i Flutura Açkës/ Libri më i ndjerë dhe më personal i shkrimtares për djalin që humbi para kohe
23/09 20:03
Festival i muzikës baroke/ Interpretimet në sallat e muzeut kombëtar
22/09 15:34
“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09 12:32
Nisi Tirana Intenational Film/ Sot premiera rajonale e filmit “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit
19/09 20:08
Ekspozitë në kohën e covidit/ Fototeka Marubi ekspozon punimet e fotografit Dedë Jakova
18/09 13:02
Pogradeci, qyteti i 40 filmave/ Edicioni i 10 i festivalit të kinematografisë dhe kulinarisë
18/09 12:34
Muzika kalon kufijtë/ Në Shkodër mblidhen artistë nga gjithë Ballkani
16/09 15:42
100 vjetori i Federico Fellinit/ Përkujtohet në Tiranë regjisori i madh italian
16/09 12:54
Kur xhirohet një film/ “Profesionisti” me skenar të Ylljet Alickës, del në vjeshtë
12/09 19:59
Turizëm në 1800 metra lartësi/ Valbona dhe Thethi me më shumë vizitorë vendas
12/09 16:43
Audicionet e “Kinostar”/ Rubrika më e re në “E diell” që zbulon talentet në fushën e aktrimit
11/09 19:57
Letrat e nënë Terezës/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar
10/09 19:59
Beqarët e “Përputhen”/ Zbulon të gjithë pjesëmarrësit e programit, autorja premton surpriza
09/09 20:00
Qendra kombëtare e librit, zgjedh tituj të Kadaresë, Blushit, Lubonjës dhe Zhitit
09/09 17:08
Ekspozitë brezash/ Familja Llukaçi sjell 130 punime në Durrës
08/09 12:14
“Liqeni im” hap TIFF/ Filmi i Gjergj Xhuvanit nis edicionin e 18 te festivalit
07/09 20:07
Nis festivali “Kokofest”/ Maratona e komedive në Korçë
07/09 12:38
Saga e jetëve legjendë 2/ Nga Aleksandri i Madh te Lenini, libri që Arjan Konomi shkroi në Vuno
06/09 20:14
“Jul Çezari” në Shkodër pas 100 vitesh/ Rivihet në skenë drama, për herë të parë u shfaq në 1920
04/09 15:35
Roland Gjoza/ Fituesi i çmimit kombëtar në letërsi me librin “Për shkak të vajzave nga Parisi”
02/09 20:01