Muze i varfër për Kadarenë/ Gjirokastër, vizitorët kërkojnë më shumë
23/10/2020 12:35

Muzeu Kadare në Gjirokastër është larg modelit të një muzeu universal. Megjithëse i konceptuar së fundi ai nuk është interaktiv me vizitorët. Edhe mjedisi social përreth muzeut nuk është duke e përdorur siç duhet këtë aset të qytetit. Bruno Pjetri që udhëheq prej vitesh vizitat brenda muzeut Kadare flet edhe për atë që kanë kërkuar vizitorët brenda ofertës që qyteti inspiruar nga shkrimtari Ismail Kadare. Projekti që pritet të nisë së shpejti sipas z. Pjetri planifikon transformimin e shtëpisë së shkrimtarit por ai do të duhet të rrisë edhe të ardhurat e banorëve lokalë prej shfrytëzimit siç duhet të këtij aseti. Artizanët dhe bizneset e pazarit historik të Gjirokastrës përballen shpesh me kërkesa të vizitorëve për të marrë me vete objekte të frymëzuara nga veprat e Ismail Kadaresë dhe disa prej tyre po përgatiten t’ja shtojnë këto suvenire ofertës së vitit të ardhshëm. Megjithëse qyteti i lindjes së shkrimtarit Kadare dhe një prej qendrave kryesore qytetare në vend Gjirokastra ka sot vetëm një librari të vogël shumë larg itinerarit të vizitorëve tipikë ndërsa librat e Kadaresë mund të gjenden vetëm në gjuhën shqipe.

4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59