Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11/2020 12:41

Guri Rrokaj është një nga të paktët këngëtarë të isopolifonisë, që vazhdon të mbajë të gjallë këtë kryevepër të trashëgimisë kulturore të njerëzimit. 66-vjeçari nga Aranitasi i Mallakastrës ka filluar të këndojë në moshë fare të re. Në vitin 1974 ringriti grupin polifonik “Aranitasi”. Veprimtaria e tij kulmoi në festivalin folklorik të Gjirokastrës, në vitin 1988, ku ai mori titullin Laurant i këngës polifonike. Në repertorin e tij, Guriu numëron rreth 600 këngë polifonike. Ai ka zhvilluar 80 koncerte në Shqipëri dhe shumë shtete të botës. Që prej vitit 1995, 66-vjeçari është pjesë e grupit polifonik ndërkombëtar “Cann” të krijuar në Francë. Pas 55 vitesh karrierë artistike, Guriu ka një peng. Ai thotë se inistitucionet kulturore shtetërore duhet të tregojnë interes të madh për ta mbajtur gjallë këtë vlerë të rrallë të popullit tonë, e cila që prej vitit 2005 ndodhet në listën e “kryeveprave të trashëgimisë gojore të njerëzimit”. mbrojtur nga UNESCO.

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në 177 vjetorin e lindjes
18/01 20:29
Ndahen çmimet “Kult 2020”/ Vlerësime për 11 kategori, përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës
18/01 20:04
Rock and Roll në komunizëm/ Përkujtohet krijimi i grupit “Pranvera 72” në Shkodër
16/01 19:55
“Mur”, një libër për miqtë/ Artisti pamor Vladimir Myrtezaj sjell botimin e parë
15/01 19:44
77 vjetori i Fatos Kongolit/ Mirënjohje nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit
12/01 20:04
Panair shopping/ Nëpërmjet aplikacionit mund të blini edhe Lactodefense Plus
12/01 19:59
Bust për aktoren Hajrie Rondo/ Skulptori frymëzohet nga mjeshtëria e aktores së njohur
11/01 19:59
EXCLUSIVE/ Petro Marko, Pasionari i fundit
10/01 11:22
Loja e vjetër/ Besart Kadia , nga trilleri politik në politikë
08/01 12:39
Poeti që shkruan në italisht/ Julian Zhara ka përkthyer edhe disa nga autorët më të mirë shqiptarë
07/01 19:57
Radio italo-shqiptare/ Radio e parë në kohë lufte
07/01 12:31
“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu sonte në “Exclusive”
03/01 12:48
Vargje poezie dhuratë/ Shkrimtarja që shet poezi të personalizuara
31/12 19:49
Humbje dhe Festim! Në shtëpinë e Rita Petros
31/12 13:00
Këngë Krishtlindjesh/ Koncerti i formacionit të tunxhit në skenë të hapur
28/12 20:05
“Lexohet shumë pak”/ Përparim Kabo shpjegon arsyet dhe fenomenin
25/12 19:56
Krijimtari në kohë pandemie/ Shumë vepra u shkruan, ndërkohë leximi mori rëndësi gjatë izolimit
24/12 19:57
Krijimtari nga dritarja/ Në studion plot ngjyra të piktorit Helidon Haliti
23/12 20:02
“Homazh grave shkrimtare”/ Mira Meksi flet për çmimin Romani më i mirë
21/12 19:54
Familja Buza, tre breza piktorësh/ Exclusive sjell sonte rrugëtimin përmes ngjyrave
20/12 11:48