Laokonti nga Ismail Kadare interpreton Mia Gega, kompozim nga Renid Tosuni – Artkand
01/06/2024 18:49

Renid Tosuni- Pas këndit të lojrave, vaj në kanavacë, 45x58 cm, çmimi fillestar 1000 euro. Kontaktoni në 00355686047773 Në kërkimin e tij artistik, Renid Tosuni eksploron lidhjet mes kujtesës dhe natyrës, duke krijuar piktura dhe instalacione që reflektojnë mbi këto lidhje. Në këtë ekspozitë në veçanti, artisti zhytet në një territor intim dhe personal, ku karakteri dhe origjina bëhen pikat kryesore. Përmes një atmosfere të butë dhe të ndjeshme, Tosuni transmeton rëndësinë e rrënjëve dhe rendësinë e përvojave të tij të lidhura me natyrën. Artisti përdor imazhin e fëmijes së vogël, si simbol i pafajësisë, për të evokuar ndjenjën e humbjes së brendshme. Kjo humbje brendësie shfaqet nga distanca fizike prej vendit të lindjes dhe rritjes, si dhe nga vetdija e artistit, se kujtimet e tij janë te filtruar përmes një perceptimi personal.

Një program kushtuar Kosovës në artet pamore, Iris Elezi/ QKK inekzistente -Artkand
13/07 16:51
Luljeta Muçaj, pinjollë e familjes Rama, sjell tablotë Dridhje dhe Hapur- Artkand
13/07 16:50
Motra e krytarit të Prishtinës Përparim Ramës, si ishte të rritej në familjen Rama – Artkand
13/07 16:48
Lisi, një tablo frymëzuese për lartësitë e jetës – Artkand
13/07 16:45
Një pikturë që lidhet me të bukurën e natyrës nga Andon Krasniqi – Artkand
13/07 16:44
Iris Elezi ‘ po bëj film në mënyrë të pavarur, Qendra e Kinematografisë inekzistente’ – Artkand
13/07 16:42
Një abstraksion pa titull nga Qazim Xhylani – Artkand
13/07 16:41
Përjetoi një aksident me pasoja, artisti i kishte prirë nëpërmjet pikturës – Artkand
13/07 16:38
Ismail Kadare në sytë e shkrimtarëve të tjerë – Artkand
06/07 18:33
Ismail Kadare në art, i treti më shumë i pikturar pas Skënderbeut dhe Enver Hoxhës-Artkand
06/07 18:17
Robotët e së ardhmes, sfida ekzistenciale në shfaqen ‘ Fëmijët e Magjepsur’-Artkand
06/07 18:12
Rudolf Marku ‘Shqipëria nuk e ka vlerësuar Kadarenë’ zberthimi i Gjeneralit-Artkand
06/07 18:09
Portreti i fundit i Ismail Kadaresë, pikturuar nga Arif Lushi-Artkand
06/07 18:06
Gërsheta të mbulura nga merimangat, instalacioni futurist nga Merisa Hasrama- Artkand
06/07 18:01
Ismail Kadare, realist në skulpturën e Mikel Temos- Artkand
06/07 17:59
Toni Candeloro, nga piktor dhe koleksionist në koreagraf i shquar- Artkand
29/06 17:56
E kuqja. dashuria dhe errësira në tablonë e Bedri Pejanit – Artkand
29/06 17:55
Agim Doci in memoriam. Albi Lushi ‘të jesh poet sot është shumë e vështirë’- Artkand
29/06 17:55
Androniqi Zengo, Natyrë e qetë me qershi, piktorja e parë shqiptare – Artkand
29/06 17:54
Richard Orlinski, artisti bashkëkohor francez më i shitur në botë me veprën e krokodilit -Artkand
29/06 17:53