“Jul Çezari” në Shkodër pas 100 vitesh/ Rivihet në skenë drama, për herë të parë u shfaq në 1920
04/09/2020 15:35

Në vitin 1920 u shfaq për herë të parë në Shkodër dhe pas 100 vitesh “Jul Çezari” erdhi sërish në këtë qytet por tashme në ambjente të hapura për shkak të pandemisë. Nen kujdesin e regjisorit me famë ndërkombëtare, Ivica Buljan, vepra e Shekspirit, trajton historinë e vërtetë të diktatorit të Romës. Jul Cezari, kishte mbledhur rreth vetes aq pushtet, sa rrezikonte që vendin ta kthente në monarki prandaj duhej larguar, dhe një situatë e tillë është prezentë prej vitesh në Shqipëri dhe jo vetëm, thonë aktorët. Kjo vepër është një tragjedi historike nga William Shekspir, e bazuar ne ngjarje të vërteta dhe besohet të jetë shkruar në vitin 1599.

Pikturohen fasadat në Durrës/ Piktori durrsak mesazhe me art në muret e pallateve
20/10 15:42
Një libër për Angjelina Aranitin/ Zenepe Luka sjell fakte për figurën e motrës së Donika Kastriotit
17/10 19:57
“Një javë në manastir”/ Mustafa Nano sjell kongresin me sytë e një anglezi
17/10 19:55
Këngët e luftës së Vlorës/ Përpunohen “besa-besë” dhe “shqiptarët po luftojnë”
17/10 12:38
Çmim mirënjohjeje për Helena Kadare/ Vlerësimi nga qendra kombëtare e librit dhe leximit
16/10 15:35
Migjeni dhe Agolli/ Përkujtohet dy figurat e rëndësishme të letërsisë shqiptare në ditën e lindjes
13/10 20:08
Restaurimi i dokumenteve të vjetra/ Arkiva qendrore i ofron shërbimin edhe qytetarëve
10/10 19:49
Nobeli i letërsisë/ Poezia e amerikanes Louise Glück dhe lidhja e saj me mitologjinë
09/10 20:07
“Vjershërim nga Kadare”/ Nisin në kala ditët poetike në Gjirokastër
09/10 15:46
Thesaret e Bibliotekës Kombëtare/ Nga Libri i vjetër i Papa Piu II te biblioteka private e Konicës
07/10 19:59
Dea Open Air/ Festivali ndërkombëtar i filmit do të mbahet edhe online
07/10 12:57
Një jetë me pikturën/ Skënder Kamberi ende vazhdon punën në moshën 82-vjeçare
06/10 12:29
Festivali i sazeve në Kolonjë/ Për tre ditë, interpretuan disa orkestra në mes të Ersekës
05/10 15:42
Shqipëria me “Poet Lauerat”/ I përzgjedhuri do mbajë mandatin për dy vite
05/10 15:41
Pas gjysmë shekulli skulptori po punon veprën e Bule Naipit dhe Persefoni Kokëdhimës
04/10 20:52
Festivali i teatrit/ Elbasan, në edicionin e 22 interpretoi trupa nga Turqia
04/10 20:50
Muzika e filmave shqiptarë/ Tingujt që na shoqëruan në muajt e pandemisë, në ballkonet e shtëpive
04/10 20:47
Koncert komedi në Apoloni “Shkurt Zef” dhe “Zija e Bardhe” u shfaqën në skenën e qytetit antik
04/10 12:29
Të dielën nis “Portokalli”/ Aktorët dhe stafi realizues në provat e fundit të premierës
03/10 20:02
“Jul Çezari”në kalanë e Elbasanit/Aktorët në natën e katërt të festivalit të teatrit:Na mungon skena
03/10 12:44