Ish-trajneri i kuqezinjve, viziton zyrtarisht Tiranën si drejtuesi i Azerbajxhanit
13/10/2020 12:41

Për herë të parë Xhani De Biasi rikthehet në Tiranë si trajner i një përfaqësueseje tjetër. Prej pak muajsh ai udhëheq kombëtaren e Azerbaixhani, një eksperiencë ndryshe në lindje për të. – Është një botë e ndryshme për disa arsye, lojtarët që unë kam luajnë vetëm brenda kampionatit azer, nuk kam në dispozicion si këtu në Shqipëri lojtarë që luajnë në perëndim dhe që sillnin eksperienca të ndryshme. Ky është një element i rëndësishëm për nivelin e skuadrës. Lufta atje detyroi UEFA-n që t’i kushtëzonte azerët të zgjidhnin një vend tjetër për ndeshjen me Qipron dhe padyshim që Shqipëria ishte zgjedhja e De Biasit kjo edhe për faktin që pak ditë më parë luajtën në Podgoricë. – Sigurisht që situata atje është jo e mirë pasi po luftohet për pjesën e Karabakut duke parë kushtet e luftës, UEFA vendosi që atje nuk mund të luhej dhe si opsion ishte Shqipëria, e cila nëpërmjet Federatës na u vu menjëherë në dispozicion dhe ne sigurisht që ishim shumë të kënaqur për këtë , për pos faktit që Shqipëria është një vend mik dhe unë kam shumë miq këtu që mund të na ndihmojnë në të gjitha mënyrat. Të shohësh De Biasin në kryeqytet apo kudo nuk mund të kalosh pa prekur temën kuqezi – E pash ndeshjen e fundit të Shqipërisë dhe mund të them që ishte një ndeshje e ekuilibruar edhe pse duhet thënë që Shqipëria bëri më shumë se Kazakistani dhe meritonte ta fitonte atë ndeshje. Të gjithë e dimë që Shqipëria është pretendente për të qenë jo vetëm në vend të parë në këtë grup por të kalojë edhe raundin tjetër. Gjithmonë na merr me të mira, por çfarë kritike apo këshille ke për Rejan? – Më vjen mirë së parë që edhe Reja kritikohet ashtu si më bënit mua, por kur je trajneri i një skuadra kombëtare është normale të kritikohesh dhe të gjithë duan të thonë mendimin e tyre. Por Reja është një njeri me aq shumë eksperiencë mbi shpinë sa kjo situatë nuk është se e tremb. Por e uroj vërtetë që sa më shumë mundësi të ketë t’i dhurojë emocione popullit shqiptar. Së fundi, ish-presidenti i Federatës Italiane të futbollit ka zbuluar se ishit pranë kombëtares Axurre por nuk ju lejoi Duka të largoheshit. Si është e vërteta? – E dija që në atë kohë Duka kërkoi që të më linin të qetë. Por sigurisht kjo ishte një zgjedhje e bërë për faktin që ne po shkonim në finalet e Europianit dhe ka patur frikë që mos të shpërqendrohesha në punën time. Por unë mendoj se mund t’i bëja të dyja edhe të mbyllja aventurën me Shqipërinë dhe të shihja këtë alternativë që për mua është një ëndërr, apo për të gjithë italianët që bëjnë këtë profesion si unë është një ëndërr. Nuk ndodhi dhe më vjen keq për këtë.

Gega nga spitali: Jam mirë/ Trajneri i Kukësit u dërgua në Turqi për kurim
26/11 19:58
Top News – Avokati Maradonës/ Nis sulm ndaj shëndetësisë
26/11 19:48
Top News – Ikën ‘dora e zotit’/ Tifozët, homazh Diego Maradonës
26/11 19:47
Top News – Lamtumirë Maradona! Homazhet e fundit për legjendën
26/11 19:41
Top News – Napoli qan djalin/ Rrugët mbushen me qirinj për Maradonën
25/11 23:59
Top News – Maradona dhe… kamorra! Legjenda i lidhur edhe me mafian
25/11 20:54
Ndeshjet e superligës/ Ekipet duan të fitojnë kohën e humbur
25/11 15:39
Kampionati i minifutbollit/ 130 ekipe të regjistruara në të gjithë vendin, përballjet nisin të enjte
24/11 19:51
Vllaznia-Tirana, triumfojnë vendasit/ Shkodranët fitojë 3-2 klasiken
21/11 19:52
Momente ankthi ne “Loro Borici”, dëmtohet rëndë mesfushori i Tiranës
21/11 18:50
Top News – 2 vjet nga botërori, Infantino: Do jetë i paharrueshëm
21/11 16:28
Java e tretë e kategorisë superiore/ Në Shkodër luhet klasikja e futbollit, Vllaznia-Tirana
21/11 13:40
Nesër Tirana-Vllaznia/ Dede: Kjo sfidë, bukuria e futbollit shqiptar
20/11 15:33
Top News – Pankina e Gjermanisë/ Loew, ende nuk e ka të sigurt
20/11 12:35
Lamtumirë ligës së kampionëve/ Femrat e Vllaznisë u mundën nga kampionet e Bjellorusisë
19/11 19:53
Shqipëria në ligën B sezonin tjetër/ Mundi Bjellorusinë 3-2 dhe doli e para në grup
18/11 20:16
Sot Shqipëri-Bjellorusi/ Mundësi për të kapur vendin e parë në grup
18/11 13:07
Air Albania stadium, mbush një vit/ Janë zhvilluar 25 ndeshje vetëm 14 kanë qenë me tifozë
17/11 19:59
Shqipëri-Bjellorusi/ Nesër ndeshja, mundësi për të kapur vendin e parë në grup
17/11 19:46
Finalja me Bjellorusinë/ Reja pa ‘dorashka’ në Nations!
17/11 15:55