Infermierët kërkojnë rritje page/ Duan t’u paguhen më shumë orët e punës natën dhe në fundjavë
27/10/2020 12:27

Infermierë, mami, laborantë e profesionistë të tjerë shëndetësor të punësuar në sektorin publik janë duke kërkuar rritje të pagesës nga 18 në 36 euro për punën që bëjnë gjatë 12 orëve të ndërrimit të natës, vikendeve dhe festave. Për këtë ata i janë drejtuar përmes një shkrese Kryeministrit dhe Ministrit të Shëndetësisë, duke vlerësuar se pagesa prej 18 euro është tejet e vogël krahas punës që bëhet nga ana e tyre. Tutje ata kanë krahasuar pagesën e tyre me të mjekëve, të cilët nga e hëna deri të enjten paguhen 59 euro, të premten 112 euro, të shtunën 166 euro dhe të dielën 121. Madje, ata kanë bërë një llogaritje bazike se e kjo pagesë do t’i kushtonte shtetit 2 milionë euro në vit. Ndërsa Shërbimi Spitalor i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk kanë dhënë ndonjë qëndrim. Derisa kanë refuzuar t’i jap leje Top Channel për të zhvilluar biseda me disa infermierë lidhur me këtë kërkesë dhe për të marrë xhirime për punën që bëjnë në veçanti gjatë pandemisë.

Nisin gërmimet në Serbi/ 7 km nga kufiri me Kosovën kërkohen trupat e shqiptarëve të vrarë në luftë
04/12 19:46
Top News – 11 viktima nga covid/ Kosovë, 478 të infektuar të rinj
04/12 18:13
Top News – Cakaj në Prishtinë/ Takon Osmanin dhe Hotin
04/12 17:15
Top News – Kosovë, bilanc tragjik/ 22 të vdekur, 627 raste të reja
03/12 17:25
Banorët e Krushës në protestë/ Gjykata i ul dënimin serbit të burgosur për masakrën
03/12 15:28
Top News – Kosovë, rekord vdekjesh/ Spitalet pa rezerva oksigjeni
02/12 20:37
Top News – 14 viktima në Kosovë/ Vjosa Osmani shërohet nga covidi
02/12 17:15
Top News – Kosova nuk rrezikon/ Masat anticovid mbeten në fuqi
01/12 21:14
Hiqet statuja problematike/ Në Prizren “Adem Jashari” do të riparohet
01/12 19:45
Top News – Kosovë, 10 viktima/ 521 raste të reja me covid
01/12 17:35
Top News – Menaxhimi i pandemisë/ Kosovë, opozita kritika qeverisë
30/11 22:02
Top News – Eksperte të Kosovës/ Vizitojnë varrezën masive në Serbi
30/11 21:45
Top News – Zgjedhjet në Podujeve/ Gashi- do të analizojmë humbjen
30/11 18:14
Top News – Vaksina e gripit/ Kosovë, fillon shpërndarja e saj
30/11 14:11
Top News – Podujevë e Mitrovicë, votohet për kryetarët e rinj
29/11 13:17
Top News – Polemika në Kosovë/ Për shtatoren e Skenderbeut
29/11 12:56
Top News – Nuk ka ulje në Kosovë/ 14 viktima dhe 639 raste të reja
28/11 18:17
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Top News – Kosova rrit zonat e kuqe/ 12 të vdekur, 764 raste të reja
27/11 20:12
Vaksinimi nga gripi në Kosovë/ Merren 200 mijë doza për të vaksinuar edhe të moshuarit
27/11 19:41