Festivali i sazeve në Kolonjë/ Për tre ditë, interpretuan disa orkestra në mes të Ersekës
05/10/2020 15:42

Festivali Folklorik Tipologjik i sazeve popullore ka mbyllur edicionin e tij të 11 në Kolonjë duke vlerësuar me çmimin e parë sazet e kësaj zone. Një maratone 3 ditore solli traditën shumëvjeçare të kësaj pasurie shpirtërore. Tradita, veshjet dhe folklori jonë ishin të pranishme në këtë festival duke theksuar dhe një herë vlerën dhe promovimin e tyre aq të rëndësishme Për Aleks Xhelilin nxjerrja e një repertori pak të njohur për publikun por që është ruajtur aq mirë nga banorët e zonës ishte një emocion i veçantë Sazet dhe vallet popullore, trashëgimia jonë jo materiale shpirtërore folklorike mbetet një pasuri kombëtare që ruhet e zhvillohet në trojet shqiptare.

Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59
Festivali i poezisë në Sarandë/ Fituese shpallet poetja Vojsava Nelo
10/11 16:50
Rapsodët mblidhen në Lezhë/ Festivali i 11-të folklorik tipologjik kombëtar
10/11 14:05
Milan Shuflaj, studiuesi kroat që u vra se mbrojti tezën që shqiptarët janë pasardhës të ilirëve
09/11 20:02