Familja Buza, tre breza piktorësh/ Exclusive sjell sonte rrugëtimin përmes ngjyrave
20/12/2020 11:48

Në një rrugëtim me ngjyra tejet ekspresive në vitet ’30, piktori i ri gjakovar Abdurrahim Buza, i sapokthyer nga studimet në Firence, solli portretet e tij të para. “Ai filloi t’i pikturojë figurat me ngjyrat e luleve. Me jeshile, me të kuqërremta, që krijonte një gjendje jo fort të këndshme. Dhe ato mbetën si fillime të pikturës shqiptare impresioniste”, u shpreh Kujtim Buza. I përcaktuar “me doreza” si “stilizues” dhe “ekspresiv”, ai i mbijetoi shpesh kritikave, duke u propozuar gjithnjë si një zë ndryshe në realizmin socialist. Me kalimin e kohës, Buza do të përcaktohej si një nga personalitetet më origjinale të artit të kohës, ndërsa personazhet e tij “përherë shqiptarë”, dallohen nga gjestikulimi karakteristik dhe ai nuk u ndahet ngjyrave. Të gjitha këto sot ruhen nga i biri i tij, Kujtimi. “Këtu janë gati 200 vjet pikturë e art, kjo është pasuria ime”, shprehet ai. Por cila është historia e një ndër familjeve më të mëdha të artit shqiptar, dhe çfarë rrëfehet aty? “Siç duket ranë dakord që nëna të zhvishej dhe ta pikturonte. Në atë kohë kur gratë ishin me fehrexhe, ajo pranoi t’i zhvishej burrit të saj artist. Nuk e bënte shpesh këtë punë, por nganjëherë edhe kemi provuar që të kemi bashkëpikturuar. Megjithatë edhe unë kam qenë kokëfortë edhe kam dashur të gatuaj bukën me miellin tim”. Kush është mielli juaj? “Mielli im është ai që kam mbledhur fushave, arave, maleve, kodrave. Kam shëtitur me kasetë në krah”.

ArtKand, emisioni më i ri i artit/ Një galeri e re televizive cdo të shtunë në ekranin e Top Channel
05/03 20:11
Pikturat për “mësuesin e sakrificës” konkursi për 7 marsin. Si shohin nxënësit mësuesit e tyre
04/03 19:58
Dita ndërkombëtare e shkrimtarëve/ Mustafaj: Një shoqëri pa ta është e varfër dhe e dëshpëruar
03/03 19:57
Presidenti Meta bën homazhe për kompozitorin e shquar shqiptar, Agim Krajka
02/03 20:29
Piktori dhe skulptori lezhjan/ Në qendër kulturore përgatit si pedagog dhjetëra nxënës
27/02 19:52
Shqiptari i parë që do shkojë në Mars/ 19-vjeçari nga Kosova që jeton në Holandë u përzgjodh nga NASA
25/02 23:03
Dita ndërkombëtare e gjuhës/ Vendi që zë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të vjetra
25/02 19:54
“Dritë në humnerë”/ Dokumentari për Drita Çomon në kuadër të ditëve të kujtesës
24/02 20:00
Ekspozita e Maks Mitrojorgjit/ Peizazhe urbane & rurale, prek tematikat e trashëgimisë ndërtimore
23/02 19:44
Mesazhet e heronjve/ Ekspozita e organizuar nga qëndresa qytetare
22/02 19:59
Amerikani që reklamon Shqipërinë/ Blogeri Ron Tuoch: Do jetoj për një vit në mes të shqiptarëve
19/02 20:00
Gjeniu që tronditi Enverin/ Si u zbulua në vitin ‘62, 6 vjeçar që zgjidhte problema matematike
18/02 19:53
Ekspozitë për Pavarësinë/ Historia e luftës për liri e dokumentuar në foto
17/02 15:49
Libri i burgut/ Kujtesë për letërsinë e krijuar brenda mureve të burgjeve komuniste
16/02 19:53
Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02 12:29
Vilson Kilica sonte në Exclusive/ Një dokumentar për veprën e mjeshtrit të pikturës
14/02 13:13
Panair shopping/ Mund të porosisni nga medikamentet deri te shërbimet mjekësore në shtëpi
11/02 20:19
Muzikanti që nuk shikon/ 18-vjeçari kompozon këngë në Gjirokastër
10/02 12:32
Surpriza e “Panair Shopping”/ Ofertë paketa anti covid me 50% dhe shërbimin e përfitoni në shtëpi
09/02 20:03
Ekspozita e parë pas pandemisë/Hapet në galerinë e arteve,i kushtohet artisteve Shqiptarë & Kosovarë
08/02 19:58