Ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë/ Momentet historike të Gjirokastrës në foto bardhezi
20/07/2020 13:12

30 fotografi dhe piktura historike janë risjellë të riprodhuara për herë të parë në këto 30 vjet në banesën e Ismail Kadaresë në Gjirokastër edhe si një pjesë e memories historike të qytetit. Vlera e këtij koleksioni nis me Edward Lear që vizatoi momente të qytetit në vitin 1848. Ajo pasohet me ndjesi nga jeta nën pushtimin otoman, më tej ka një koleksion fotografish të realizuara gjatë pushtimit italian,fotografi të qytetit gjatë diktaturës dhe pamja e tij aktuale. “ Ajo çka e bën të veçantë këtë ekspozitë është se ajo është e para e këtij lloji e hapur pas viteve ‘90. Nëse e vëren një pjesë e fotove kanë një nuancë kafe të lehtë dhe janë foto të realizuara në kohën kur Gjirokastra ka qenë e pushtuar nga Italia.”

Diskutime për antikitetin/ Durrësi, qyteti ku fshihet origjina
01/10 12:44
Dita botërore e përkthimit/ Brenda vitit 2021 do të ngrihet institucioni i urdhrit të përkthyesit
30/09 19:53
Nudo në skenën e teatrit/ Aktori i dramës Bosh: Ka ardhur koha të jetë normalitet
29/09 19:57
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 13:03
Ekspozohen 30 ikona të restauruara/ Aktivitete në ditën kombëtare të trashëgimisë kulturore në Korçë
29/09 13:00
Përkujtimore nga kalldrëmet/ Goditje çekanësh në Gjirokastër për mjeshtrin e gurit Muhedin Makrin
29/09 12:29
Piktura me pallatet që nuk janë më/ Ekspozitë e piktorit nga Shijaku, Ermir Llaftiu
29/09 12:24
Edhe teatri i operas, privat/ Dirigjenti Zhani Ciko: Nuk e imagjinoj tërësisht privat
28/09 15:42
Shuhet Goran Paskaljeviç/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 20:09
Vdes Goran Paskaljevic/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 12:47
Ndahen çmimet e TIFF/ Edicionii 18 këtë vit u zhvillua online
25/09 20:11
“Zafest” do bëhet online/ Nisi Festivali me poezi dhe aktivitete
25/09 12:35
Ekspozohen dokumentet e rralla/ Ekspozita në 140-vjetorin e Çerçiz Topullit
25/09 12:22
Dokumentari për Minella Borovën/ Rrëfimi për emigracionin e vështirë në Argjentinë larg publikut
24/09 19:57
“Biri” i Flutura Açkës/ Libri më i ndjerë dhe më personal i shkrimtares për djalin që humbi para kohe
23/09 20:03
Festival i muzikës baroke/ Interpretimet në sallat e muzeut kombëtar
22/09 15:34
“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09 12:32
Nisi Tirana Intenational Film/ Sot premiera rajonale e filmit “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit
19/09 20:08
Ekspozitë në kohën e covidit/ Fototeka Marubi ekspozon punimet e fotografit Dedë Jakova
18/09 13:02