Ekspozita që ngeli pa u hapur! Artistët flasin për skulptorin Arben Bajo, humbi jetën nga Covid-i
12/08/2020 15:22

Takimin e fundit me Arben Bajon e kujtoj shumë mirë. Nuk ka kaluar më shumë se një muaj kur isha në studion e tij. Nuk e kishim menduar kurrë që jeta e tij do të zgjaste kaq pak. Bajo nuk ndodhet më midis nesh dhe kjo është një dhimbje shumë e madhe për të gjithë kolegët, miqtë, studentët, ata që e njohën dhe mbi të gjitha për familjarët. Arben Bajo do të mbetet një nga skulptorët më të spikatur të dekadës së fundit. “Bajo nuk vishte maskë, sepse kishte qejf gjithmonë te thoshte të vërtetën. Bajo donte të përçonte frymën e tij dhe ja arriti qëllimit. Plastikën e përcolli edhe tek studentët e vet dhe mendoj që në këtë pikë duhet të jemi shumë të lumtur”, shprehet Helidon Haliti. “Ekspozitën e parë në Tiranë ja kam prezantuar unë ne galerinë e arteve. Arbenin nuk e kishte dëmtuar emigracioni. Talenti i tij kishte marrë zhvillim. Ka hapur gjashtë ekspozita”, rrëfen Thoma Thomai.

“80 vjetori im i bardhe”/ TCH risjell koncertin që u organizua në ditën e lindjes së Avni Mulës
30/10 19:19
Avni Mula në ‘Valsin e Përjetësisë’/ Kompozitori i madh u shua në moshën 92 vjeçare
30/10 16:15
Koncert për viktimat e pandemisë/ Bashkia e Tiranës organizon “dritë për nesër”
29/10 12:39
Antropologjia e Artit/ 200 profile artistike dhe studime të mirëfillta për artin sjell Përparim Kabo
28/10 20:04
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 20:01
Ekspozita e 800 veprave/ Botimet më të vjetra në COD në kuadër të 100 vjetorit të Bibliotekës
27/10 16:16
Tingujt e Morricone në kala/ Koncert në Gjirokastër me muzikën e kinemasë italiane
26/10 12:45
Peizazhe shqiptare/ Ekspozitë në Pogradec të artistëve nga trevat shqipfolëse
26/10 12:32
“Retro” zbret në Gjirokastër / Automjetet e vjetra në rrugët e qytetit të gurtë
25/10 12:38
Korça, 1 shekull muzikë korale/ Sonte në Exclusive historia e krijimit të formacioneve muzikore
25/10 12:25
149-vjetori i lindjes së Fishtës/ Përfundon restaurimi i shtëpisë ku ka jetuar shkrimtari
23/10 15:58
Muze i varfër për Kadarenë/ Gjirokastër, vizitorët kërkojnë më shumë
23/10 12:35
Çmimi për Zhuliana Jorganxhi/ Medalja “mirënjohje e qytetit” i jepet nga Bashkia e Tiranës
21/10 15:38
Festivali i këngës qytetare/ Elbasan, në dy netë do interpretojnë grupe nga 10 qytete
21/10 15:37
“Reja e drurit” në sheshin Skënderbej/ Instalacioni shëtitës i artistit gjerman Martin Steinert
21/10 15:35
“Tomka & shokët e tij” në SHBA/ Shfaqet në kanalin që transmeton filmat klasikë të viteve ‘80
20/10 19:51
Pikturohen fasadat në Durrës/ Piktori durrsak mesazhe me art në muret e pallateve
20/10 15:42
Një libër për Angjelina Aranitin/ Zenepe Luka sjell fakte për figurën e motrës së Donika Kastriotit
17/10 19:57
“Një javë në manastir”/ Mustafa Nano sjell kongresin me sytë e një anglezi
17/10 19:55
Këngët e luftës së Vlorës/ Përpunohen “besa-besë” dhe “shqiptarët po luftojnë”
17/10 12:38