Edhe teatri i operas, privat/ Dirigjenti Zhani Ciko: Nuk e imagjinoj tërësisht privat
28/09/2020 15:42

Ministrja e kulturës, Elva Margariti ka bërë së fundmi një deklaratë në një takim me artistët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, nga ku hodhi idenë e privatizimit të këtij institucioni dhe mos varjes së tij nga shteti. I ndodhur me shumë se dy dekada në TKOB, dirigjent, maestro dhe menaxheri i saj Zhani Ciko ndan me ne idetë, se cilat janë modelet më të mira në rast se shkohet drejt nje teforme të tillë. Zhani Ciko: Ky është rasti për të parë mundesinë e një legjislacioni të ri. Së pari mendoj që ajo që do ta shihja si më të mundshme është parashikimi i kësaj lëvizjeje të madhe strukturore dhe ligjore mbi bazën e disa fazave dhe jo të menjëhershme. Pas kësaj është zbërthimi gradual i tij dhe pastaj baza ligjore. Pra nuk imagjinoj një teatër tërësisht privat. Momenti është i veshtirë. Të gjitha këto më bejnë të mendoj që duhet menduar jo për të shtuar konfuzionin. Por përkundrazi!

Tingujt e Morricone në kala/ Koncert në Gjirokastër me muzikën e kinemasë italiane
26/10 12:45
Peizazhe shqiptare/ Ekspozitë në Pogradec të artistëve nga trevat shqipfolëse
26/10 12:32
“Retro” zbret në Gjirokastër / Automjetet e vjetra në rrugët e qytetit të gurtë
25/10 12:38
Korça, 1 shekull muzikë korale/ Sonte në Exclusive historia e krijimit të formacioneve muzikore
25/10 12:25
149-vjetori i lindjes së Fishtës/ Përfundon restaurimi i shtëpisë ku ka jetuar shkrimtari
23/10 15:58
Muze i varfër për Kadarenë/ Gjirokastër, vizitorët kërkojnë më shumë
23/10 12:35
Çmimi për Zhuliana Jorganxhi/ Medalja “mirënjohje e qytetit” i jepet nga Bashkia e Tiranës
21/10 15:38
Festivali i këngës qytetare/ Elbasan, në dy netë do interpretojnë grupe nga 10 qytete
21/10 15:37
“Reja e drurit” në sheshin Skënderbej/ Instalacioni shëtitës i artistit gjerman Martin Steinert
21/10 15:35
“Tomka & shokët e tij” në SHBA/ Shfaqet në kanalin që transmeton filmat klasikë të viteve ‘80
20/10 19:51
Pikturohen fasadat në Durrës/ Piktori durrsak mesazhe me art në muret e pallateve
20/10 15:42
Një libër për Angjelina Aranitin/ Zenepe Luka sjell fakte për figurën e motrës së Donika Kastriotit
17/10 19:57
“Një javë në manastir”/ Mustafa Nano sjell kongresin me sytë e një anglezi
17/10 19:55
Këngët e luftës së Vlorës/ Përpunohen “besa-besë” dhe “shqiptarët po luftojnë”
17/10 12:38
Çmim mirënjohjeje për Helena Kadare/ Vlerësimi nga qendra kombëtare e librit dhe leximit
16/10 15:35
Migjeni dhe Agolli/ Përkujtohet dy figurat e rëndësishme të letërsisë shqiptare në ditën e lindjes
13/10 20:08
Restaurimi i dokumenteve të vjetra/ Arkiva qendrore i ofron shërbimin edhe qytetarëve
10/10 19:49
Nobeli i letërsisë/ Poezia e amerikanes Louise Glück dhe lidhja e saj me mitologjinë
09/10 20:07
“Vjershërim nga Kadare”/ Nisin në kala ditët poetike në Gjirokastër
09/10 15:46
Thesaret e Bibliotekës Kombëtare/ Nga Libri i vjetër i Papa Piu II te biblioteka private e Konicës
07/10 19:59