Bisedimet Greqi-Turqi dhe roli i Ramës/ Si e pasqyron situatën shtypi grek
12/01/2021 15:31

Shtypi grek sot ka referime të shumta sa i përket një prej lajmeve kryesore ,atë të rinisjes së bisedimeve teknike mes Greqisë dhe Turqisë pas 5 vitesh, duke theksuar edhe rolin që ka luajtur në qasjen e politikanëve dhe diplomatëve të dy vendeve, kryeministri shqiptar. Sipas gazetës “To Vima” që u referohet deklaratave të ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglou vihet në dukje përpjekja e Ramës për një takim në Tirane të dy krerëve të diplomacisë së Greqisë e Turqisë, pas vizitës së tij në fillim në Ankara dhe një takimi disa orësh në Athinë. Iniciativa mbështëse edhe nga opozita që gjithsesi ka kërkuar hollësi për sa i përket përmbajtjes së bisedimeve midis Mitsotakis dhe Rama duke kërkuar edhe shpjegime sa i takon vendit ku propozohet me pas takimi Dhendias – Cavusoglou. “”Cili është pozicioni i qeverisë në lidhje me një takim të tillë dhe pse duhet të zhvillohet në Tiranë në vend që të kryhet për shembull, në Bruksel?” thuhet në deklaratën e partisë opozitare SYRIZA. Edhe gazeta “Ta nea” në të njëjtën gjatësi vale i referohet rolit që kryeministri shqiptar ka ndërmarrë në këtë nismë. Portali “Newspost” flet gjithashtu se ishte këmbëngulja diplomatike e Edi Ramës si hapi i parë për qasjen mes dy vendeve që u pasua dhe nga dy deklaratat e ministrave të Jashëem Dhendias dhe Cavusoglu. Pas gjithë këtyre zhvillimeve një deklaratë e ministrit të Jashtëm grek sqaron se ende nuk është rënë dakord për një takim mes tyre në një periudhë të afërt, por mbetet e hapur mundësia e një takimi me të krijohen kushtet. Gjithashtu në portale të tjera theksohet se burime diplomatike turke, shqiptare dhe bullgare konfirmojnë iniciativën diplomatike të nivelit të lartë që ndërmori kryeministri shqiptar Edi Rama për afrimin e Greqisë dhe Turqisë. Bisedimet teknike mes dy vende kanë filluar në vitin 2002 dhe janë zhvilluar 60 herë. U ndërprenë në vitin 2016 për shkak të tentativës për grusht shteti në Turqi dhe pasoi periudha më e gjatë dhe e tensionuar mes dy fqinjëve. Por Greqia ende këmbëngul që në këto bisedime të shkojë vetëm me temën e përcaktimit të kufijve të saj detare dhe ZEE ,ndërsa siç theksoi përsëri Cavusoglu, Turqia kërkon dialog pa kushte për të gjitha çështjet. Athina ka bërë me dije se në krye të grupit teknik që do të marrë pjesë në takimin e parë të ciklit të 61 të bisedimeve teknike në 25 janar në Stamboll është përsëri Pavlos Apostolidis që përfaqëson Greqinë prej vitit 2010.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55