Dëshira e fundit e emigrantes para vdekjes: M’i çoni fëmijët në Europë!
13/11/2019 18:01

Për të gjashtin vit me radhë, më shumë se 1.000 vetë kanë humbur jetën duke tentuar të përshkonin detin Mesdhe. Mesdheu mbetet rruga më vdekjeprurëse e emigracionit në mbarë botën, dhe sivjet, njerëzit aty kanë katër herë më shumë gjasa të vdesin se një vit më parë, sepse ka më pak anije shpëtimi rreth e rrotull. Pjesa dërrmuese e emigrantëve të dëshpëruar nisen nga Libia, ku BBC foli me një familje nga Kameruni, e cila është e vendosur t`i shkojë këtij rrugëtimi deri në fund, pavarësisht rrezikut të madh që ai bart. Ata kanë vuajtur shumë dhe kanë ngecur në Libi në pritje të mundësisë për të lëvizur më tej. Dy fëmijë të vegjël, Khadija dhe i vëllai Renault, tani janë në kujdesin e tezes dhe një kushëriri të rritur. E ëma, Delphine, bëri gjithë çfarë ishte e mundur në përpjekje për t`i çuar në Europë. Pas dy ditësh të kaluara në një varke trafikantësh, ata u kapën e u dërguan në një qendër ndalimi, ku Delphine vdiq në agoni. “Qëndruam për dy ditë në ujë, nën një diell përvëlues. Ajo u ndie keq, por në qendër nuk kishin trajtimin e duhur. Delphine nisi të qante pafund, sepse e kuptoi që po shkonte drejt vdekjes e po linte në rrugë dy fëmijë të vegjël”, Dëshira e vetme e gruas ishte që fëmijët të mbërrinin në Europën e shumë dëshiruar. Ëndrra e saj ishte që Renault, 11 vjec, të bëhej futbollist në Europë. Të afërmit thonë se do të përpiqen me çdo mënyrë t`i përmbushin këtë dëshirë të fundit.

Top News – Kërcënimi i Bundestagut/ Tërhiquni ose bllokojmë negociatat
14/07 17:52
Top News – Dita e Bastijës kthehet në nderim për ushtarakët dhe heronjtë e Covid 19!
14/07 15:47
Top News – U hoq karantina/ Londër, hapen sallonet e thonjve: Pa koment
14/07 14:14
Top News – Japoni, park argëtimi/ Si të bërtasësh brenda maskës: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Mumja e vjetër/ Lidhet me personazhin Tintin: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Palais Garnier/ Hapet me koncert për mjekët: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Alergjike ndaj arrave, nusja vdes nga shoku anafilaktik ditën e dasmës!
14/07 14:01
Top News – Liqeni kthen trupin, aktorja e njohur vdiq për të shpëtuar të birin
14/07 12:23
Top News – Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman
14/07 12:13
Top News – Covid prek trurin/ Dëme edhe tek të sëmurët lehtë
14/07 12:01
Top News – Franca miraton rritjen e pagave për punëtorët shëndetësorë
14/07 11:36
Top News – Trump: Marrëdhëniet me Fauçin “shumë të mira”, por …
14/07 11:35
Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54