Trump heq sanksionet për Turqinë
24/10/2019 19:35

SHBA ka hequr sanksionet që vendosi mbi Turqinë nëntë ditë më parë për shkak të ofensicës së saj kundër luftëtarëve kurdë në Sirinë veriore dhe kjo është konfirmuar nga vetë presidenti Donald Trump. Vendimi i tij vjen pasi Rusia ra dakord me turqinë për të dislokuar trupa për të zgjatur armëpushimin në kufirin sirian. Agresioni turk nisi pas lëvizjes së papritur të Trump për të tërhequr trupat amerikane nga siria veriore, më herët këtë muaj. Ky vendim u kritikua si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët duke u konsideruar një tradhëti për ata që ishin aleatë të shteteve të bashkuara në luftën kundër shtetit islamik në rajon. Tani Trump thotë se sanksionet e vendosura mbi turqinë do të hiqen, nëse nuk do të ndodhë asgjë tjetër që do të shqetësojë Uashingtonin. Ai tha se ka marrë garanci nga Turqia se do të ndalojë luftimet në rajon dhe se do ta bëjë marrëveshjen e armëpushimit të qëndrueshme. Turqia kërkon të krijojë një zonë të sigurt 30 km në thellësi të territorit sirian, të spastruar nga luftëtarët kurdë. Ajo do të vendosë atje disa prej 2 milionë refugjatëve sirianë që po mban aktualisht.

Top News – BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin
27/11 14:59
Top News – Pushohen nga puna! Bënë selfie me trupin e pajetë të Maradonës
27/11 14:08
Top News – 15 makinat e luksit që “po çmendin” Instagram-in
27/11 13:04
Top News – Lamtumirë Maradona! Legjenda e futbollit përcillet në banesën e fundit
27/11 12:19
Top News – Mbi një milion të infektuar nga koronavirusi në Gjermani
27/11 12:16
Top News – Trump: Largohem nëse Biden fiton Kolegjin Elektoral
27/11 10:19
Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18