Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03/2021 21:44

Votuesit zviceranë kanë votuar një referendum për të ndaluar gratë të veshin burka për fytyrën në hapësirat publike. Sipas The Guardian, nga 99% të votave të numëruara, 51.5% e votuesve zviceranë hodhën votat e tyre në favor të nismës për të ndaluar gratë të mbulonin fytyrën e tyre plotësisht në rrugë, në dyqane dhe restorante. Mbulimi i fytyrës do të lejohet ende brenda vendeve të lutjes dhe për zakonet vendase. Po ashtu, do të lejohet mbulimi i fytyrës për arsye shëndetësore, që do të thotë që maskat e fytyrës të përdorura për shkak të pandemisë Covid-19 nuk do të preken nga ligji i ri. Parlamenti i Zvicrës dhe këshilli ekzekutiv me shtatë anëtarë që përbën qeverinë federale të vendit, kundërshtuan propozimin e referendumit. Ata argumentuan se mbulesat e plota të fytyrës përfaqësonin një fenomen të skajshëm dhe në vend të kësaj propozuan një iniciativë që do t’i detyronte njerëzit të ngrinin mbulesat e fytyrës kur u kërkohej të konfirmonin identitetin e tyre zyrtar. Nga ana tjetër, grupet myslimane e kanë kritikuar këtë vendim duke shprehur se ky është qartë një sulm kundër komunitetit mysliman në Zvicër. ‘Ajo që synohet këtu është që të stigmatizohen dhe marxhinalizohen myslimanët edhe më shumë ”, - deklaroi Ines Al Shikh, një anëtar i Les Foulards Violets, për të drejtat e myslimanëve.

Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11