Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12/2021 19:08

Qeveria zvicerane ka ashpërsuar masat ndaj Covid 19 pas alarmit ë shfaqjes së mutacionit të ri Omicron. Duke qenë se fluturimet mund të jenë të shumta për shkak të festive të fundvitit, Zvicra këtë të premte ka njoftuar një sërë masash të reja për parandalimin e përhapjes së Covid 19. Vendosja e masakës në cdo ambient si jashtë dhe brenda vijon të jetë e obliguar për të gjithë qytetarët. Po ashtu, cdo qytetatr në cdo institucion apo vend që të futet, duhet të ketë një certifikatë vaksinimi ku tregon se është I vaksinaur dhe të dëshmoi se nuk është I infektuar nga koronavirusi. Dëshmia e vaksinimit gjithashtu do të kërkohet edhe në hapsira të ndryshme sic janë eventet apo organiximet e ndryshme që mund të bëhen në mbarë vendin. Masat po ashtu ritheksojnë mesazhin që njerëzit të punojnë nga shtëpia, edhe pse puna nga shtëpia nuk është bërë e detyrueshme pasi autoritetet lokale dhe bizneset e kundërshtuan atë. Qeveria bën me dije se masat do të hyjnë në fuqi të hënën më gjashtë dhjetor dhe do të jenë efektive deri më 24 janar. Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik, 3 raste me variantin e ri tashmë janë konfirmuar në Zvicër.

Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54
Top Channel/ Omicron “nuk pyet” për vaksinë, Izraeli nuk ndalet: Rekomandohet doza e katërt
25/01 14:41
Top News – ‘Histeria’ e Perëndimit po çon në luftë/Kremlini i shqetësuar-është faji i SHBA e NATO-s!
25/01 14:35
Top News – Tre shtete në terr dhe acar / ’Blackout’ në Kazakistan, Kirgistan e Uzbekistan
25/01 14:34
Top News – Dy rrugëdaljet e vetme të Moskës/Blinken, oferta amerikane për homologun rus
25/01 14:20
Top Channel/ BE dhe SHBA koordinojnë strategjitë: Reagojmë menjëherë po u sulmua Ukraina
25/01 14:03
Top News – Nëse diplomacia dështon me Rusinë!/ A është e përgatitur BE, ja plani me SHBA
25/01 13:57
Top Channel/ U ndalua për korrupsion, vdes në burg ish kryeparlamentari i Nju Jorkut
25/01 13:48
Top News-Navalni shpallet ‘terrorist’/Rusia shton në listën e zezë kritikun e Kremlinit
25/01 13:22
Top News – Mijëra dollarë në muaj nga kokaina/ Sa fitonte shqiptari i ekzekutuar në Ekuador
25/01 13:17
Top News-Boris Johnson nën hetim/Policia, në shënjestër festat në Downin Street
25/01 13:16
Top News-32 milionë euro për 657 kg kokainë/Ishte nisur nga Brazili me destinacion Belgjikën
25/01 13:14
Top News – Holanda nis F-35 në Bullgari… / Danimarka, fregata në Baltik e bombardues në Lituani
25/01 13:05
Top Channel/TI: Shqipëria, përkeqësohet në indeksin e korrupsionit, Kosova më mirë se ne
25/01 12:21