Top News – Zgjedhjet në SHBA/ Sfida e votave me postë
30/06/2020 18:59

Frika për infektimin nga koronavirusi po krijon presion ndaj proceseve elektorale në Shtetet e Bashkuara, ndërkohë që gjithnjë e më shumë amerikanë po votojnë nëpërmjet postës, në shtetet që e lejojnë këtë mënyrë votimi. Rreth 200 mijë votues sfiduan pandeminë e koronavirusit për t’u paraqitur në qendrat e votimit për zgjedhjet paraprake në Kentucky më 23 qershor. Por u hodhën gjithashtu mbi gjysmë milioni vota nëpërmjet postës, duke bërë që rezultatet përfundimtare të mos dihen edhe për të paktën një javë pas zgjedhjeve dhe duke lënë kështu pezull emërimin për kandidatin demokrat për në Senatin amerikan, thotë VOA. Vonesa të tilla në numërimin e fletëvotimeve të dërguara me postë kanë shqetësuar ekspertët e ligjit zgjedhor.Profesori i juridikut në Universitetin e Nju Jorkut, Richard Pildes këmbëngul se votimi fizik është i nevojshëm për zgjedhjet presidenciale të nëntorit."Një nga rreziqet më të mëdha me të cilat përballemi në këto zgjedhje, janë mosmarrëveshjet e mëdha nëse zgjedhjet ishin të ligjshme ose nëse ishin manipuluar apo vjedhur. Është e lidhur me faktin se shumica e shteteve duhet të numërojnë qindra mijëra fletëvotime pas natës së zgjedhjeve. Në një proces që mund të vazhdojë për një javë, mund të zgjasë për dhjetë ditë, që mund të zgjasë edhe më shumë", shprehet ai. Pildes sugjeron që shtetet të modifikojnë afatet dhe rregullat për të lejuar kohë të mjaftueshme para ditës së zgjedhjeve, për të përpunuar fletëvotimet që vijnë me postë.

Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40
Top News – Lufta me taksa/ BE dhe SHBA në tjetër përplasje
06/07 22:35
Top News – Viktimat e koronavirusit/ SHBA, bilanci shkon në 130 mijë
06/07 22:32
Top News – Shuhet Ennio Morricone/ Nekrologjinë e shkruan vetë
06/07 21:51
Top News – Rriten rastet e viktimat/ Koronavirusi ‘shpërthen’ në Serbi
06/07 20:23
Top News – Kritika për pandeminë/ Arrestohet profesori në Kinë
06/07 15:56
Top News – Plas dhe në Austri/ Koronavirusi në tre thertore
06/07 15:43
Top News – CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!
06/07 14:55
Top News – Shqetësimet e Gjermanisë: Rreziqe dhe kërcënime hibride nga Kina
06/07 14:09
Top News – India pandemia/ Ia kalon Rusisë për infektime
06/07 14:04
Top News – Hapet Luvri/ Vizitorët kthehen pas 16 javësh
06/07 14:00
Top News – Izraeli lëshon satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë
06/07 13:10
Top News – Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
06/07 12:15
Top News – Rezultatet e para konfirmojnë fitoren e HDZ-së në Kroaci
06/07 12:09
Top News – Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
06/07 11:53
Top News – Khloe Kardashian ‘thyen’ heshtjen/ Fejesa me Thompson
05/07 21:01
Top News – Akullnajë rozë! Ç’fenomen ndodhi në Presena të Italisë
05/07 16:25
Top News – Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!
05/07 16:16
Top News – Vajzat e Stallones/ Yjet e reja të Holliwudit
05/07 16:06
Top News – Plazhet në Athinë/ Tejmbushen nga turistët: Pa koment
05/07 15:18