Top News – Vullkani merr 34 jetë njerëzish / Rreziku nuk ka kaluar, mijëra të zhvendosur
07/12/2021 14:28

Presidenti indonezian, Joko Widodo, premtoi të martën se do të intensifikoheshin përpjekjet e evakuimit dhe do të riparoheshin shtëpitë e dëmtuara pasi vizitoi zonën ku shpërtheu vullkani, në ishullin Java, ku si pasojë u humbën 34 jetë njerëzish. Mali Semeru, 3676 metra i lartë, shpërtheu të shtunën duke ngritur një re hiri në qiell dhe duke lëshuar rrjedha të rrezikshme llave mbi fshatrat poshtë tij. Mijëra njerëz u zhvendosën, 17 mbeten ende të zhdukur sipas agjencisë së menaxhimit të katastrofave në vend. Pasi vizitoi qendrat e evakuimit dhe mbikqyri zonën me helikopter, presidenti tha se përpjekjet e shpëtimit do të intensifikoheshin. Përpjekjet e kërkim shpëtimit vazhduan edhe të martën por janë penguar sidoqoftë nga era e fortë dhe shiu, si edhe nga pajisjet e kufizuara në disa vende. Mali Semeru shpërtheu tre herë të martën. Ekspertët thonë se ka mundësi për rrjedhje të reja gazi të nxehtë, hiri dhe shkëmbinjsh. Semeru është një nga më shumë se 100 vullkanët aktivë në indonezi, vend që ndodhet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik të njohur si Unaza e zjarrit në paqësor.

Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49
Top News – 50 mijë trupa amerikane në Evropë /Biden:Luftanije dhe bombardues pranë kufijve të Rusisë
24/01 14:27
Top Channel/ Bora paralizon Athinën! Mbyllen disa akse rrugore, pezullohen dhjetëra fluturime
24/01 14:19