Top News – Vrasja e shkencëtarit/ Irani: Pas saj, qëndron Izraeli!
30/11/2020 19:01

Irani beson se pas vrasjes së shkencëtarit të rëndësishëm Mohsen Fakhrizadeh qëndron Izraeli dhe një grup opozitarësh të dëbuar, të cilët kanë përdorur për këtë qëllim sipas zyrtarëve të republikës islamike, një armë të kontrolluar në distancë. Në fjalimin e mbajtur në funeralin e Fakhrizadeh në Teheran, shefi I sigurisë Ali Shamkhani tha se agresorët kishin përdorur “ pasjije elektronike” dhe vetë, nuk kanë qënë të pranishëm në vendngjarje. Ai nuk dha detaje të mëtejshme, ndërsa më herët ishte raportuar nga ministria e mbrojtjes se shkencëtari u qëllua nga disa persona të armatosur që shënjestruan makinën e tij. Izraeli deri tani nuk ka reaguar ndaj këtyre pretendimeve. Fakhrizadeh mbeti I vrarë gjatë një sulmi në periferi të Teheranit në 27 nëntor. Ai është parë gjerësisht nga inteligjenca perëndimore si arkitekti i përpjekjeve klandestine të Iranit për të zhvilluar armë atomike. Por ndonëse inteligjenca perëndimore këmbëngul për një gjë të tillë, Irani mohon që Fakhrizadeh të jetë përfshirë në sipërmarrje të kësaj natyre e mohon gjithashtu të ketë pasur përpjekje për të përdorur uraniumin e pasuruar për energji bërthamore. Pamjet: AFP

Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34
Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47