Top News – Virusi në Kosovë/ E treta në Europë për infektime
12/07/2020 12:48

Kosova, për mikrobiologun Lul Raka, është aktualisht e treta në Evropë sa i takon numrit të të infektuarve me Covid-19 për 100.000 banorë. Në një intervistë për “Radio Evropa e Lirë”, eksperti u shpreh se ndonëse është shënuar një rritje e ndjeshme e numrit të të prekurve, imunizimi kolektiv merr kohë, dhe hulumtimet globale kanë treguar se është gati i paarritshëm. Ai e vendos Kosovën pas Maqedonisë dhe Suedisë, ndërsa shprehu shqetësim për testet e ditëve të fundit në vend, ku pothuajse gjysma e të testuarve, po dalin pozitivë. Sipas Rakës, ky është një rezultat i ndryshimit të qasjes së testimit sepse tashmë po testojnë vetëm personat simptomatikë, jo asimptomatikët, edhe nëse ata janë në rrethin familjar, e kjo bëhet për shkak të prioriteteve të testimit. Kjo siç thotë ai, ka ndikuar në rritjen e përqindjes së pozitivitetit. Por, është gjithashtu edhe reflektim i rritjes masive të përhapjes së koronavirusit në komunitet. Raka nuk beson se Kosova po shkon drejt imunizimit kolektiv.

Top News – Vendimi i AKK / Haradinaj, kandidat për president
12/08 21:56
Top News – Shkolla në Kosovë/ Ministria me tre skenarë
12/08 16:54
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Shifrat vazhdojnë në rritje
12/08 16:33
Top News – Testet tek private/ Kosovë-licencohen edhe 9 laboratorë
12/08 16:11
Top News – Bilanci i koronavirusit/ 13 viktima në Kosovë, 1 në Maqedoni
11/08 16:09
Top News – Testimet në privat/ Kosovë, çmimet të kontrolluara
11/08 12:09
Top News – Covid në Kosovë/ 14 viktima e 172 raste të reja
10/08 16:08
Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Ushtarë serbë në Kosovë/ KFOR: Patrulla rutinë me forcat serbe. Banorët: s’jemi të sigurt
08/08 20:27
Hyrja e serbëve në Kosovë/ Në pamje xhandarët serbë në parkingun e restorantit, reagon Kryeministri
08/08 12:21
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 3 viktima, 181 raste të reja
07/08 19:24
Top News – Covid-19 në Kosovë/ Vazhdon rritja e infektimeve
06/08 16:02
Top News – Vaksina për covid/ Kosova ka nisur negociatat
06/08 12:18
Top News – Moti i keq në Kosovë/ Paralajmërime për përmbytje
05/08 17:35
Top News – Zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus
04/08 15:20
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Hyseni-pritet përfshirje amerikane
04/08 12:22
Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04