Top News – Vetëm makina elektrike/ Volvo, nga 2030 asnjë mjet me motor me diegje
02/03/2021 20:25

Volvo do të shesë vetëm makina elektrike nga 2030. Lajmi është konfirmuar nga shtëpia suedeze e prodhimit të makinave. Ajo do të nxjerrë deri atëherë nga prodhimi të gjitha modelet e makinave me motorë më djegie, përfshirë madje edhe hibridët. Prodhuesi i makinave planifikon të investojë shumë edhe në shitjet online dhe thjeshtimin e produkteve të tij. Ai po përpiqet të përfitojë nga kërkesa në rritje për makina elektrike, përfshirë Kinën që ëhstë një nga tregjet më të mëdha të tij. Prodhuesit e makinave po reagojnë ndaj presionit të qeverive përreth botës për të përshpejtuar planet për makina elektrike. Psh, makina të reja, me motor me naftë apo benzinë nuk do të shiten në britaninë e madhe nga 2030. Shefi i teknologjisë në Volvo, henrik Green, tha se kompania duhej të ndryshonte drejtim: Nuk ka një të ardhme afatgjatë për makinat me motor me djegie – tha ai. Volvo ndërkohë nuk do të investojë tek makinat me hidrogjen pasi nuk mendon se do të ketë kërkesa të mjaftueshme nga klientët. Po ashtu ka edhe hezitim për faktin se hidrogjeni mund të jetë më pak i disponueshëm në krahasim me pikat e karikimit për makinat elektrike.

Top News – Raul Kastro ‘lë’ partinë/ Fundi i një ere në Kubën komuniste
17/04 11:16
Top News – Bllokoi ngushticën e Kerchit/ Nato akuzon Rusinë se po ngre tensionet
17/04 11:15
Top News – OBSH lëshon alarmin/ Shkalla e infeksioneve drejt rekordeve të reja
16/04 22:50
Top News – Krijohet boja ultra e bardhë/ Ngadalëson ngrohjen globale dhe kursen energjinë
16/04 22:10
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Një i vdekur, 12 të humbur nga përmbysja e anijes në jug të SHBA – Pa koment
16/04 20:52
Top Channel/ Funeralet e natës, normalja e re në varrezën më të madhe në Amerikën Latine – Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Britani, Princi Edward, gruaja & e bija shikojnë homazhet për Princin Philip– Pa koment
16/04 20:51
Top Channel/ Zjarrfikësit francezë luftojnë flakët gjigande në magazinën në periferi të Parisit – Pa koment
16/04 20:50
Top Channel/Variantet e Covid-19/Administrata amerikane do investojë 1.7 mld dollarë për t’i luftuar
16/04 20:09
Top Channel/ ”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 19:52
Top News – Izraeli në gatishmëri/ ‘Sdo lejojmë që Irani të ketë armë bërthamore’
16/04 19:34
Top Channel/ BE, 650 mijë vaksina për Ballkanin/ Do të jetë PFIZER. Brukseli ka caktuar 70 milionë €
16/04 19:29
Top News – Doza e parë për Angela Merkel/ Kancelarja gjermane vaksinohet me Astrazeneca
16/04 19:22
Top News – Keni frikë nga gjilpërat! Shkencëtarët rusë do shpikin vaksinën që pihet
16/04 19:21
Top News – Nëse perëndimi nuk ndal Putinin/ Ukraina: Do ndërtojmë armë bërthamore
16/04 18:17
Top News – ‘Përballje’ në detin Azov/ Marina ukrainase kërcënon me zjarr anijet ruse
16/04 18:15
Top News – BE, i gatshëm për ndihmë/ Mbi 600.000 doza vaksinash në Ballkanin perëndimor
16/04 18:14
Top Channel/”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04 17:06
Top Channel/ Jo më bar, lopët në të ardhmen do t`i ushqejnë me alga
16/04 17:06