Top News – Venecia i përgjigjet Kushtetueses / Nuk mund të shqyrtojë vlefshmërinë e zgjedhjeve
14/10/2021 17:06

Komisioni i Venecias i ka kthyer përgjigjë Gjykatës Kushtetuese lidhur me kërkesën e bërë pak kohë më parë nëse mund ky intitucion mund të merrte në shqyrtim vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore të 2019-ës. Në përgjigjen e kthyer nga ekspertët e komsionit të venecias argumentohet se Gjykata Kushtetuese nuk ka komteecë dhe tagër ta shqyrtojë vlefshmërinë e tyre. Kërkesa lidhur me vlefshmërinë e zgjedhjeve u dorëzua në gjykatën Kushtetuese nga shoqata e bashkive, por që më pas anëtarët e Gjykatës vendosën t`i drejtoheshin Venecias duke kërkuar mendime për tre cështje kryesore. Së pari ata kërkuan endim nëse “mund të interpretohet neni 131, pika 1, shkronja “e”, i Kushtetutës se Gjykata Kushtetuese ka juridiksion për të vlerësuar kushtetutshmërinë e procesit zgjedhor?”. Kjo pyetje lidhet me pretendimet e ndryshme të ngritura mbi kompetencën e Gjykatës për këtë çështje. Pas një analize të gjatë juridike, ekspertët e Venecias dolën në përfundimin se “kompetenca e Gjykatës Kushtetuese nuk përfshin shqyrtimin e vlefshmërisë së zgjedhjeve vendore, por dicka e tille nuk e pengon ate të ushtrojë kontrollin e saj mbi legjislacionin zgjedhor”. Kjo ishte dhe cështje kryesore dhe më e ndësishme që priste përgjigjen nga Venecia, ndërsa dy të tjerat qenë rrjedojë e saj. Kushtetuesja vendosi t`ia dërgonte Venecias cështjen e ligjshmërisë së zgjedhjeve vendore, çka ngjalli një debat në opinionin publik, për të cilin vetë Gjykata tha se “mund të perceptohet si përpjekje për ta përfshirë atë në diskutime me ngjyrime politike, për të paragjykuar vendimmarrjen dhe për të ndërhyrë në pavarësinë e saj.

Top Channel/ Veting politikës, Rama: Ulemi me PD/Komisioni hetimor, Rama: Jam në dispozicion
27/10 23:27
Top News- Nuk kanë të ndalur infektimet / 672 raste dhe 5 viktima në 24 orë
27/10 21:21
Top News- Efektivët rrethojnë ndërtesën. Bashkia e Tiranës merr nën kontroll Sarajet e Toptanëve
27/10 21:19
Top Channel/ Vettingu i politikanëve. Rama: Gati të ulemi në tryezë me opozitën!
27/10 20:54
Top News- 62 goditjet me thikë të shqiptarit / Ishte i droguar, vrau rumunin në një lokal nate
27/10 20:14
Top Channel/ Kupa e Shqipërisë në peshëngritje. Më i mirë shpallet Briken Calja
27/10 19:52
Top Channel/ Pensionistët kërkojnë më shumë. Duhet të rriten pensionet çdo muaj
27/10 19:41
Top Channel/ Në këmbë drejt Gjermanisë. Mijëra emigrantë kalojnë nga Bjellorusia
27/10 19:39
Top News – Kodet e oficerëve dhe çantat diplomatike / Spanja dhe Zvicra “përjashtojnë” Shqipërinë
27/10 19:38
Top Channel/ Hetimi i votës, tension në Kuvend. PS braktis mbledhjen
27/10 19:37
Top Channel/ Hetim nga prokuroria e antiterrori. Regjistrohet çështja penale për…
27/10 19:36
Top Channel/ Stalla lopësh pranë depos së ujit. Policia merr në pyetje pronarët e stanit
27/10 19:33
Top News- Parashikimi për satelitin shqiptar / ’The Simpsons’ godet sërish, ja çfarë do ndodhë
27/10 18:35
Top News – Djemtë shqiptarë të kokainës / Nga Ekuadori e Kolumbia në mes të Evropës…!
27/10 17:49
Top News – Meta jep pëlqimin për daljen në Eurobond / Kërkon sqarime për çfarë do përdoret borxhi
27/10 17:34
Top Channel/Kriza,Balluku:Grant 10mld lekë për mbrojtjen e abonentëve familjarë dhe bizneset e vogla
27/10 16:50
Top Channel/ Balluku:Kemi gati fondet për shpronësimin nga Unaza e Madhe deri tek tuneli i Llogarasë
27/10 16:50
Top Channel/ Eurobondi dhe nxitja e punësimit, Ibrahimaj zbulon dy vendimet që u miratuan sot
27/10 16:49
Top Channel/”Krijohet Agjencia e Sigurimit të Cilësisë së Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor dhe…”
27/10 16:48
Top Channel/ “Çdo fëmijë rom, në shkollë”/ Qeveria: 70% të mbarojnë të gjitha nivelet e arsimimit
27/10 16:46