Top News – Vendi për të jetuar! Ja cilin shtet zgjedhin shqiptarët
24/11/2020 19:15

Një hartë interesante e ribotuar e botës zbulon se në cilin vend secila popullsi do të dëshironte më shumë të zhvendosej për një fillim të ri - dhe Kanadaja është vendi fitues i 'arratisë'. Në hartë e gjeneruar duke përdorur të dhëna të kërkimit Google - emrat e shteteve janë plotësuar nga vendet, banorët e së cilëve, duan më shumë të emigrojnë. Kanadaja kryeson listën e dëshirave me 30 vende, përfshirë Britaninë, Meksikën dhe Francën. Vendi i dytë i 'pushtuar' është Japonia, destinacioni i zhvendosjes i zgjedhur për 13 kombe, përfshirë Amerikën, Australinë dhe Kanadanë. Spanja vjen e treta, me 12 kombe që e përmendin atë si vendi më i mirë për një jetë të re, duke përfshirë gjashtë vende të Amerikës së Jugut - Kolumbia, Ekuadori, Peruja, Kili, Bolivia dhe Argjentina, Suedia e Finlanda. Harta është hartuar nga ofruesi i shërbimeve financiare Remitly, i cili pa të dhënat e kërkimit nga Google për 100 vende. Ai thotë se krijoi një renditje duke parë vëllimet mesatare mujore të kërkimit për frazat që lidhen zakonisht me një lëvizje jashtë vendit dhe vendet më të kërkuara brenda 100 vendeve. Në hartë jepen të dhëna edhe për shqiptarët të cilën zgjedhin Gjermaninë.

Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34
Top News – Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë
23/01 16:39
Top News – Teksasi kundër Joe Biden/ Padi për të bllokuar moratoriumin e deportimeve
23/01 15:12
Top News – Masakrimi i çiftit Pasho në Itali/ Nisin hetimet për djalin e vëllain e së dashurës
23/01 14:38
Top News – Për herë të parë në botë…/ Mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve
23/01 14:28
Top News – Wuhani sot gumëzhin…/ Një vit nga fillimi i izolimit traumatik 76 ditor
23/01 14:27
Top News – Frika nga varianti i ri/ Evropa dekurajon me masa udhëtimet
23/01 14:27
Top News – Biden kërkon ndjesë/ Trupat e Gardës Kombëtare flenë në parking
23/01 13:47