Top News – Varianti i ri i virusit/ Përhapet në të gjithë botën
28/12/2020 12:23

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar në Britaninë e Madhe, ka prekur tashmë një numër të madh vendesh në botë, që kanë raportuar këto ditë rastet e para të infektimit me mutacionin e ri. Në spanjë, u konstatuan katër të prekur, të gjithë të ardhur nga britania e madhe. Asnjë prej tyre sipas zyrtarëve nuk ka simptoma të rënda. Suedia dhe Franca kanë njoftuar po ashtu rastet e para.Autoritetet suedeze folën për një person të ardhur nga britania e madhe që është futur në karantinë tashmë. Edhe në francë, rasti i konfirmuar ishte i sapoardhur nga britania e madhe. Japonia mori masa të drejtpërdrejta duke ndaluar nga e hëna hyrjen e të huajve në vend dhe rregulli do të mbetet në fuqi deri në fund të janarit. Vendimi erdhi pas zbulimit të variantit të ri të virusit tek disa persona të ardhur nga britania. Edhe presidenti i filipineve, Rodrigo Duterte zgjati vendimin për ndalimin e fluturimeve nga britania e madhe deri në mes të janarit. Ai madje ka urdhëruar që edhe pasagjerët që vijnë nga vende të tjera, ku është zbuluar tashmë varianti më infektues i koronavirusit, përfshirë Hong Kongun, Singaporin, australinë dhe japoninë të hyjnë në karantinë 14 ditore në mbërritjen në vend. Varianti i ri i koronavirusit i konfirmuar në britani mendohet se është deri në 70 për qind më infektues se varianti i mëparshëm, dhe shfaqja e tij shkaktoi shqetësim në të gjithë botën.

Top News- A planifikon Vuçiç luftë në Ballkan!/Mediat kroate- Presidenti, ‘dora’ Putin në rajon
09/08 19:53
Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45