Top News – Varianti i ri brazilian/ Konfirmohet rasti i parë në SHBA
26/01/2021 12:17

Rasti i parë i variantit të koronavirusit, që është identifikuar së fundmi në Brazil, është konfirmuar në Shtetet e Bashkuara, ndërkohë që rriten shqetësimet se variantet e reja përhapen më shpejt dhe pjesërisht mund t’Ju rezistojnë vaksinave. Autoritetet shëndetësore në shtetin amerikan, Minesota, kanë thënë se varianti i Brazilit është identifikuar te një banor i këtij shteti, i cili së fundmi ka udhëtuar në Brazil. Ky rast thekson “pse është kaq e rëndësishme që të kufizohet sa më shumë që është e mundur udhëtimi gjatë pandemisë”, ka thënë epidemiologia shtetërore, Ruth Lynfield. Presidenti amerikan Joe Biden ka rikthyer ndalimin në udhëtim për shumicën e shtetasve amerikanë që kanë qenë në Britani, Brazil, Irlandë dhe Evropë. Biden po ashtu ka shtyrë ndalesën për udhëtarët, të cilët kanë qenë së fundmi në Afrikën Jugore, ku është identifikuar një tjetër variant i koronavirusit. Varianti i identifikuar në Afrikën Jugore përbën shqetësim të veçanti, pasi studimet kanë treguar se ai mund të zvogëlojë efikasitetin e vaksinave që janë tani në treg. Shkencëtarët britanikë kanë thënë të dhënat tregojnë që varianti i identifikuar në Britani, jo vetëm që përhapet më shpejt, por edhe mund të jetë më vdekjeprurës sesa varianti fillestar.

Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21
Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02 22:03
Top News – SUV-i luksoz 50.000 USD/ Super makina që i shpëtoi jetën Tiger Woods
24/02 21:45
Covid-19: Franca dislokon përforcime të sigurisë civile në rajonin Mayotte – Pa koment
24/02 21:39
Familjarët presin për lajme pas dhjetra vdekjeve në trazirat e burgjeve në Ekuador – Pa koment
24/02 21:38
Piktura e panjohur më parë e Van Gogh del në ankand në Paris – Pa koment
24/02 21:38
Protesta në Nju Jork pas tërheqjes së akuzave ndaj policëve, për vdekjen e të riut Daniel Prude
24/02 21:38
Protesta të dhunshme në Niger teksa lideri opozitar pretendon fitoren e zgjedhjeve – Pa koment
24/02 21:38
Greqi/ Drejtori i teatrit kombëtar arrestohet pas akuzave për përdhunim të miturish – Pa koment
24/02 21:38
Trupi i ambasadorit italian të vrarë në RD të Kongos mbërrin në atdhe – Pa koment
24/02 21:37
Vaksinimet kundër virusit Ebola vijojnë në Guinea – Pa koment
24/02 21:37