Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10/2020 22:19

Një variant i koronavirusit që e ka origjinën nga punonjësit e bujqësisë në spanjë, është përhapur shpejt në pjesën më të madhe të evropës, gjatë verës, dhe tani përfaqëson pjesën më të madhe të rasteve të reja të covid 19 në shumë vende – shkruan Financial Times. Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh që ka ndjekur virusin përmes mutacioneve gjenetike të tij, ka përshkruar përhapjen e jashtëzakonshme të variantit të quajtur 20AEU1, në një studim të publikuar së fundmi. Puna e kërkuesve sugjeron se personat që ktheheshin nga pushimet në spanjë, kanë luajtur një rol kyc në transmetimin e virusit në të gjithë evropën, duke ngritur dyshime mbi faktin se vala e dytë që po përplaset mbi kontinent mund të ishte reduktuar duke përmirësuar kontrollet në eroporte dhe qendra të tjera transporti. Ekspertët sqarojnë se cdo variant i koronavirusit të ri, ka një firmë të tijën gjenetike dhe lejon përcaktimin e vendit të origjinës së tij dhe përhapja e këtij versioni tregon se masat e parandalimit të virusit nuk kanë qenë të mjaftueshme. Kërkuesit zviceranë dhe spanjollë po përshpejtojnë punën për të kuptuar nëse ky variant është më vdekjeprurës apo më infektues se të tjerët por sipas tyre, ai është i ndryshëm nga të gjithë versionet e tjera të sars cov 2 të hasura më parë. Të gjithë viruset pësojnë mutacione dhe më agresivi i deritanishëm i sars cov 2 është quajtur D614G dhe është më infektuesi.

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10