Top News – Vaksinat ruse e kineze/ Shqetësim për të dhënat e sigurisë
05/02/2021 15:07

Kritikët thonë se firmat farmaceutike ruse e kineze nuk kanë publikuar të dhëna për sigurinë dhe efikasitetin e vaksinave të tyre. Testet e kryera në Brazil treguan se vaksina kineze Sinovac ishte 78% efikase në parandalimin e rasteve COVID-19 me rrezikshmëri për jetën dhe gati 50% efikase në përgjithësi. Jo keq, thotë mikrobiologjia e Universitetit të Sao Paulos, Natalia Pasternak. “Ne kemi një vaksinë të mirë. Nuk është vaksina më e mirë në botë, nuk është vaksina e përsosur, por është një vaksinë e mirë“, u shpreh Pasternak. Por rezultatet e testeve nga vende të tjera nuk përputhen me këto shifra. Të dhënat e hershme në Indonezi, tregojnë se ishte efikase 65%. Efikasiteti aktual i vaksinës është një mister sepse Sinovac nuk ka publikuar rezultatet e provës klinike. Kjo është shqetësuese, sipas ekspertë ve. Një kompani tjetër kineze, Sinopharm, thotë se vaksina e saj është 79% efektive, por as ajo nuk ka publikuar të dhënat e saj. Për çdo rast, disa vende po i mirëpresin vaksinat kineze, edhe për faktin se shumica e vaksinave të tjera janë marrë nga vendet më të pasura. Në një situatë të ngjashme është dhe vaksina Sputnik V e Rusisë. Ashtu si kompanitë kineze, prodhuesit rusë janë kritikuar për shpërndarjen e vaksinës pa publikuar rezultatet e testit.

Top Channel/Temperaturat e larta “shkatërrojnë” luleshtrydhet. Fermerët francezë në situatë kaotike
22/05 21:05
Top Channel/ Në Mariupol njerëzit në “luftë” për mbijetesë. Rusët premtojnë rindërtimin
22/05 20:39
Top Channel/ Meshë në mes të bombardimeve, në Ukrainë luten për paqe
22/05 19:31
Top News- Angli, u arrestua në ‘shtëpi bari’/ Lihet në burg, i riu- Duhet të shlyej borxhin
22/05 16:18
Top News- Ukraina, asnjë centimetër tokë Rusisë/Kërkesa e presidentit të Polonisë në Kiev
22/05 16:15
Top News- Zelensky fortifikon kufirin!/Ukraina përgatitet për sulm nga Bjellorusia
22/05 13:27
Top Channel/ Lija e majmumëve.Presidenti Biden: Të gjithë duhet të shqetësohen
22/05 12:20
Top Channel/UNESCO/ Fillojnë bisedimet Greqi-Britani për rikthimin e skulpturave të Partenonit
22/05 12:08
Top Channel/ Rusia pozicionon tanket ‘terminator; në Luhansk, gati për sulmin e radhës
22/05 11:43
Top News- Misioni që Putin i vuri vetes si president/Dështimi i kreut rus dhe fuqizimi i NATO!
22/05 11:41
Top News- Biden alarm për linë e majmunëve/Çdo vend duhet të jetë i shqetësuar për virusin!
22/05 11:40
Top Channel/ Biden mesazh nga Korea e Jugut për Kim Jog Un: Përshëndetje, pikë!
22/05 11:21
Top Channel/ Albanese, udhëheqësi i ri i Australisë: Prioritet i imi do të jetë…
22/05 11:07
Top News- E konfirmon Oliver Stone.‘Putin vuan nga kanceri, si e ka ‘çmendur’ sëmundja!’
22/05 10:46
Top Channel/ Mijëra marshojnë në heshtje për të zhdukurit e diktaturës në Uruguai
21/05 22:45
Top Channel/ Rusia publikon pamjet e ushtarëve të fundit të dorëzuar në metalurgjikun e Mariupol
21/05 22:44
Top Channel/ Kopshtet urbane të Rios prodhojnë ushqim të shëndetshëm për të varfrit
21/05 22:43
Top News- Zelensky refuzon atë që pranoi Rama/Kundër planit të ri të Macron për integrimit në BE
21/05 21:47
Top News- Ç’po ndodh në ambasadat ruse në Evropë/Lavrov-Po tentojnë t’i kthejnë diplomatët në spiunë
21/05 21:08
Top News- Streha e Biden në rast lufte bërthamore/‘Mali i Korbit’, aty ku fshihet Pentagoni i nëndheshëm
21/05 21:07