Top News – Vaksinat ruse dhe kineze/ Ministri Francez: Rrezik për unitetin e bllokut
06/03/2021 12:15

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19, nëse ato nuk miratohen nga rregullatori i BE-së për barnat. Ministri i Çështjeve Evropiane Clement Beaune paralajmëroi se vaksinat ruse dhe kineze përbëjnë rrezik për unitetin e bllokut dhe për shëndetin publik. Pas një fillimi të vështirë të fushatës së vaksinimit, që e la Bashkimin Evropian prapa disa vendeve të tjera si Britania, disa shtete anëtare në Evropën Qendrore kanë blerë ose po shikojnë mundësinë për të blerë vaksina ruse ose kineze. I pyetur nëse secili vend anëtar po bënte thjesht "atë që dëshironte", Ministri Beaune tha për radion RTL: "Nëse zgjedhin vaksinën kineze ose ruse, kjo mendoj se do të ishte mjaft serioze". Ai tha se kjo "do të përbënte problem në kuptimin e solidaritetit tonë dhe do të paraqiste një rrezik për shëndetin, sepse vaksina ruse nuk është ende e autorizuar në Evropë".BE-ja deri tani e ka bërë prokurimin e vaksinave në mënyrë të centralizuar, përmes organit të saj ekzekutiv, Komisionit Evropian. Megjithatë vaksina ruse Sputnik V është miratuar ose po vlerësohet për miratim në Hungari, Sllovaki dhe Republikën Çeke. Hungaria tashmë ka filluar imunizimin e njerëzve me vaksinën kineze Sinopharm dhe atë ruse, ndërsa Polonia po diskuton për blerjen e vaksinës kineze. Rajoni italian i Lazios tha se do të kërkonte 1 milion doza të vaksinës ruse, nëse miratohet nga EMA, ndërsa qeveria e enklavës së vogël të pavarur të San Marinos tha se kishte filluar përdorimin e vaksinës ruse këtë javë. Rregullatori evropian i barnave EMA, tha të enjten se kishte filluar një vlerësim të vaksinës Sputnik V. Por edhe nëse miratohet, Komisioni Evropian nuk ka asnjë detyrim që ta përfshijë atë në listën e tij. Evropa deri tani ka miratuar vaksinat Pfizer / BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca / Oxford, ndërkohë që vazhdon punën për vlerësimin e vaksinave kandidate CureVac dhe Novavax. EMA pritet të shpallë vendimin e saj mbi vaksinën me një dozë të vetme me Johnson & Johnson më 11 mars.

Top Channel/ Kuajt e rrallë të racës Przewalski lëshohen të galopojnë në lëndinat e Pragës
20/04 01:17
Top Channel/ Katër të vdekur nga rënia e avionit të turistëve pranë Parisit
20/04 01:12
Top Channel/ NASA: Helikopteri ‘Ingenuity’ kreu fluturimin e suksesshëm në planetin Mars
20/04 01:09
Top Channel/ Pamje të rënda të operacionit ushtarak në Çad ku u vranë 300 militantë
20/04 01:07
Top Channel/ Republika Çeke, diplomatët rusë përgatiten të largohen nga Praga pas dëbimit
20/04 00:41
Top News – Angli, ‘pak dritë’ për bizneset/ Miliona klientë dyndën në dyqane e clube
19/04 23:42
Top News – Greqia drejt njohjes së Kosovës…!Athina zyrtare fton për vizitë ministren Kosovare
19/04 23:42
Top News – Incidenti me armë në Kavajë/ Basha e cilëson atentat ndaj PD dhe koalicionit
19/04 23:40
Top News – Më shumë se 200 militantë të vdekur / Forcat ajrore Ruse bombardojnë bazat në Siri
19/04 23:40
Top News – Lë jashtë britanikët/ Franca i hap rrugën europianëve të vaksinuar
19/04 20:16
Top News – Mund të kishte pasoja fatale ! Babai hero shpëton djalin nga përplasja tmerruese
19/04 20:16
Top Channel/ Macron uron Osmanin, “ Kosova do të ketë mbështetjen e Francës”
19/04 18:05
Top Channel/ Përplaset makina Tesla, dy viktima – në timon, nuk ishte askush!
19/04 18:04
Top Channel/ Kush është 40 vjecarja që mund të bëhet kancelarja e re e Gjermanisë
19/04 18:04
Top Channel/ Ngrohja globale? “Zhduket” ajsbergu më i madh i botës!
19/04 17:36
Top News – Gati për sulm…/ Foto satelitore tregojnë mobilizimin rus në kufi
19/04 16:12
Top Channel/ Nis hapja, Zvicra e Portugalia lehtësojnë kufizimet
19/04 15:41
Top News – Prindërit luftëtarë të ISIS/ Rusia riatdheson 34 fëmijë të mbetur jetimë
19/04 15:22
Top News – Shtatë vende në stërvitje/ ’Iniochos 2021’ nis në Greqi, angazhohen 33 avionë
19/04 15:09
Top News – ‘Ingenuity’ ia del mbanë/ Bëhet i pari helikopter me motor që fluturon mbi mars
19/04 15:00