Top News – Urimi për qeverinë Hoti/ BE: Tani, dialogun me Serbinë
03/06/2020 17:59

Bashkimi Evropian e uroi qeverinë e re të Kosovës të udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti, duke thënë se pret me padurim të bashkëpunojë në përparimin e marrëdhënieve ndërmjet BE-së dhe Kosovës.“Një rifillim i shpejtë i dialogut Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga BE-ja, me mbështetjen e përfaqësuesit të posaçëm të BE-së, Miroslav Lajçak, është thelbësor për të arritur një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Serbinë. Dialogu i lehtësuar nga BE-ja është mënyra e vetme për ta kthyer të ardhmen europiane të Kosovës në një realitet për qytetarët e saj”, thuhet në deklaratën e përbashkët të shefit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe Komisionarit të Zgjerimit, Oliver Varhelyi. I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell e ka mirëpritur po ashtu votimin e qeverisë së re të Kosovës. “Ne e mirëpresim formimin e qeverisë së re dhe mezi presim të bashkëpunojmë për vazhdimin e dialogut me Serbinë”, thuhet në deklaratën e zyrtarit amerikan. Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar heqjen e masës së reciprocitetit ndaj Serbisë, në mënyrë që të vazhdojë dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, dhe Grenell kishte insistuar

Top News – Dialogu me Serbinë/ Hoti-u vendos takimi i radhës
12/07 18:57
Top News – Nis dialogu Prishtinë-Beograd/ Borell: Duam marrëveshje përmbyllëse
12/07 13:37
Top News – Virusi në Kosovë/ E treta në Europë për infektime
12/07 12:48
Top News – ‘Dielli do lindë përsëri’/ Thaçi, mesazhi në Prekaz para Hagës
12/07 11:11
Gjendje e jashtëzakonshme në Kosovë/ Ekspertët kërkojnë mbylljen. Pritet vendimi i qeverisë Hoti
11/07 19:37
Top News – Kreu i LDK me covid/ Haradinaj lutet për Mustafën
10/07 22:57
Lehtësohet spitali i Prishtinës/ Pacientët me Covid-19 shpërndahen edhe në qytete të tjera
10/07 19:55
Top News – Kosovë/ Isa Mustafa infektohet me Covid-19
10/07 15:37
Top News – Takimi Hoti-Vuçiç/ ‘Kryhet’ Parisi, shtyhet Brukseli!
10/07 14:29
Top News – Viola von Cramon: Kosova është shumë e interesuar për marrëveshje me Serbinë
10/07 11:31
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 8 viktima, 200 raste të reja
10/07 11:13
Top News – Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht
10/07 10:30
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Miraton rezolute për vlerat e UÇK
09/07 23:11
Kosovë, bie ligji për Covidin/ Qeveria del kundër projektit që propozoi Vjosa Osmani
09/07 15:17
Top News – Qeveria e Kosovës/ Nuk miraton ligjin për pandeminë
09/07 11:45
Kosovë, ligji anti-covid/ Qeveria mblidhet të enjten për ta kaluar më as në parlament
08/07 19:48
Top News – Thaçi thirret në Hagë/ Të hënën pyetet nga prokuroret
08/07 19:44
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajcak takime në Berlin
08/07 15:06
Top News – Zyra e presidentit Macron jep detaje të takimit me Avdullah Hotin
08/07 14:47
Vdekja e 4 pacientëve me Covid/ Kosovë, Ish drejtori i shërbimit spitalor: Jo për shkak të aparaturës
07/07 19:40