Top News – Ultimatum myslimanëve/ Macron: Të pranojnë vlerat tona
19/11/2020 18:57

Presidenti francez Emmanuel Macron u ka kërkuar udhëheqësve myslimanë të pranojnë "kartën e vlerave Republikane" si pjesë e një goditjeje të gjerë ndaj islamit radikal. Shefi I Elizesë i dha Këshillit Francez të Besimit Mysliman (CFCM) një ultimatum 15-ditor për të pranuar kartën në fjalë. Atij do ti duhet të pohojë se Islami është fe dhe jo lëvizje politike, dhe të ndalojë "ndërhyrjen e huaj" në grupet myslimane. Lëvizja e Macroni pason tre sulme të dyshuara si islamike brenda më pak se një muaji. ai e ka mbrojtur më forcë laicizmin francez pas sulmeve, që nisën me prerjen e kokës së një mësuesi për shkak se tregoi në klasë karikatura të Profetit Muhamed . mësohet se Macron ka pasur një takim me ministrin e brendshëm, Gérald Darmanin dhe tetë drejtues të Këshillit Mysliman në pallatin Élysée."Dy parime do të shkruhen e zeze mbi te bardhe : refuzimi i Islamit politik dhe çdo ndërhyrje e huaj," thanë burimë pranë takimit për gazetën Le Parisien. Përfaqësuesit myslimane kanë rënë dakort ndërkohë për krijimin e një Këshilli Kombëtar të Imamëve, një organizëm që do t`I pasjijë ata me akreditim zyrtar, i cili mund të tërhiqet nëse shkelet një kod etik. Macron nuk ndalet këtu, por njofton masa të reja ndaj atij që e quan "separatizëm islamik" në Francë, të cilat do të përfshijnë dhe një projekt-ligj me ndikim të gjerë që synon parandalimin e radikalizimit. Mes masave që diskutohen janë edhe ndëshkimet e ashpra ndaj personave që frikësojnë zyrtarët publikë për arsye fetare.

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25