Top News-Ukraina merr statusin e vendit kandidat/I hapet rruga Moldavisë, njihet perspektiva e Gjeorgjisë
23/06/2022 22:35

Në samitin që po mbahet në Bruksel, liderët e Bashkimit Europian vendosën të japin statusin e vendit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë. Presidentja e KE, Ursula Von Der leyen dhe Presidenti i Këshilit Europian Charles Michele përmes një postimi të bërë në rrjetin social Tëitter, uruan liderët e dy vendeve për arritjen e tyre në rrugëtimin europian. “Urime Presidentit Volodymyr Zelensy dhe presidentes ss Moldavivë Maia Sandu. Vendet tuja tashmë jaanë pjesë e familjes së madhe Europiane”, shkruan Von der Leyen në Tëitter. “Këshilli europian ka vendosur të njohë Ukrainën dhe Moldaviën si dy shtete candidate. Rugëtimi juaj në rrugën europian sapo ka filluar. Urime qytetarëve ukrainas dhe moldave. E ardhja jonë është e bashkuar”, shkruan Charles Michel në llogarinë e tij. Presidenti Zelensky reagoi fill ps lajmit se vendi i tij, këtë të enjte mori zyrtarisht statusin e vendit kandidat për tu anëtarësuar në Bashkimin Europian. Lideri ukrainas falenderoi liderët e BE-së që i dhanë Ukrainës statusin e vendit kandidat. Ndonëse, fillimi i ditës nuk kishte lajme të mira për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat dështuan sërish në hapjen e negociatave për shkak të vetos bullgare, pasditja solli një vendim pozitiv përsa i përket çështjes së zgjerimit. Liderët e BE gjithashtu njohën perspektivën europiane të Gjeorgjisë dhe u shprehën se vendimi për marrjen e statusit për këtë vend do të jepet pasi të adresohen cështjet e pazgjidhura. Kujtojmë këtu që Ukraina aplikoi vetëm pak kohë më parë për marrjen e statusit të vendit kandidat për në BE, pas nisjes së pushtimit rus.

Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40
Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06 19:49
Top Channel/ Biden kërkon përjashtim nga Senati: Duhet të kodifikojmë të drejtën e abortit
30/06 19:14
Top Channel/ Zgjidhet ngërçi Shkup-Sofje/ Maqedonia e Veriut pranon propozimin e presidentit Macron
30/06 19:10
Top News- Putin paralajmëron NATO!/’Perëndimi të mos vendosë baza në kufi me Rusinë!’
30/06 18:04
Top Channel/Anglia “hyn ushtarakisht” në Ballkan, Johnson: S`do lejojmë ta “marrë” Putini!
30/06 16:09
Top Channel/ Krimba deti për transplante njerëzore: Zbulimi i rrallë i shkencëtarëve francezë!
30/06 15:17
Top Channel/”Shkoni more në djall”, mposhtja e Rusisë: Tërhiqet nga ishulli i Gjarprit!
30/06 15:13
Top News – Putin i përgjigjet Johnsonit / ’Po të isha grua do ta pushtoja sërish Ukrainën!’
30/06 14:42
Top News-Lituania, frikë nga një sulm rus! BE-Rusi, akord për Kaliningradin. Enklava ruse, e izoluar
30/06 14:41
Top News-‘Do të merrja një plumb për Putinin’/Ish padroni i Formula1, Bernie Ecclestone shokon botën
30/06 14:30
Top News – Ukraina rimerr Ishullin e Gjarprit! Rusia pranon tërheqjen nga vendi simbol i rezistencës
30/06 14:07
Top News -Një Perde e re e Hekurt në Evropë!/SHBA, bazë të re në Poloni për të mbajtur larg Putinin
30/06 14:00
Top Channel/Videoja e re, Putin mohon sulmin ndaj qendrës tregtare- indinjatë nëpër botë
30/06 13:45
Top News – Turqia ‘fiton’ F16-at amerikane / Biden mbështet marrëveshjen, tani fjala e kongresit
30/06 13:38
Top News – Ukrainasit stërviten në Britani / Trupat trajnohen me sistemet e avancuara të raketave
30/06 13:22
Top News – Futboll dhe luks në Katar/Ja ku do qëndrojnë Holanda e Kroacia gjatë botërorit
30/06 12:35
Top News – La të vdisnin 53 persona / Akuzohet shoferi i kamionit me viktima në Teksas
30/06 12:25
Top Channel/ 007-tat amerikanë: Putin i tërbuar, mund të përdorë armë bërthamore!
30/06 12:24