Top News- Ukraina fiton betejën për Kharkivin/BBC: Forcat ruse tërhiqen nga rajoni, kthehen banorët
14/05/2022 14:48

Kryebashkiaku i Kharkivit, Ihor Terekhov, tha për BBC se rusët janë tërhequr nga zona e qytetit në drejtim të kufirit rus. Ai tha se trupat ruse, kishin mundur vetëm të hynin në një pjesë të vogël të qytetit të rëndësishëm veri lindor dhe nuk mundën të qëndronin gjatë atje. “Rusët e kanë bombarduar në vazhdimësi Kharkivin sepse ata ishin shumë pranë qytetit. Dhe për shkak të përpjekjeve të mbrojtjes territoriale të qytetit dhe forcave të armatosura ukrainase, tani rusët janë tërhequr nga zona e qytetit në drejtim të kufirit rus”, tha ai duke shtuar se tani qyteti ishte i qetë se njerëzit po ktheheshin gradualisht në qytet. Por fatkeqësisht, shumë ndërtesa banimi janë shkatërruar ose dëmtuar dhe shumë banorë nuk kanë ku të qëndrojnë. Ndërkohë, nuk ka patur bombardime mbi qytet pesë ditët e fundit me vetëm një përpjekje të rusëve për të goditur qytetin me një raketë afër aeroportit, por edhe ajo u eleminua nga mbrojtja ajrore ukrainase

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56