Top News – Trump jep dritë jeshile, merr ok-in tranzicioni qeveritar
24/11/2020 09:59

Më shumë se dy javë pasi Joe Biden u shpall fitues u zgjedhjeve presidenciale ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Donald Trump vendosi t`i hapë rrugën tranzicionit të pushtetit duke udhëzuar administratoren e agjencisë federale të Shteteve të Bashkuara që është e ngarkuar me këtë proces, “të bëjë atë që duhet bërë”, edhe pse siç tha, ai vetë nuk do të heqë dorë nga sfidat ligjore. Pas kësaj, pak pasi Michigani certifikoi fitoren e demokratit, Administrata e Shërbimeve Qeveritare (GSA) I hapi dritën jeshile zyrtarisht kalimit të pushtetit. Pas disa dështimesh të njëpasnjëshme, duket se përpjekjeve të Trumpit për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të 3 nëntorit, po i vjen fundi. Edhe këtë njoftim, ashtu si mjaft te të tjerë përpara tij, Trumpi zgjodhi ta bënte në Twitter ku shpjegoi se administratorja e GSA-së Emily Murphy dhe ekipi i saj duhet “të bëjnë atë që duhet bërë në lidhje me protokollet fillestare” dhe se i ka thënë ekipit të tij të bëjë të njëjtën gjë”. Autorizimi I GSA nënkupton se ekipi i Bidenit tani do të ketë fonde federale dhe një zyrë për të kryer tranzicionin gjatë dy muajve të ardhshëm. Ekipi e përshëndeti këtë lëvizje të Trumpit duke theksuar se ishte e nevojshme për të nisur punën mbi mënaxhimin e sfidave me të cilat përballet kombi, përfshirë vendosjen nën kontroll të pandemisë së koronavirusit. Deri tani është mësuar se Biden ka në plan të caktojë sekretar shteti këshilltarin e tij, Anthony Blinken, John Kerry do të jetë i dërguar për klimën dhe Kerry do të jetë i dërguar për klimën dhe Janet Yellen pritet të kthehet në të parën femër qe merr postin e sekretares së thesarit në historinë e SHBA-së.

Greqia lehtëson masat/ Mitsotakis: Kapërcyem sfidën e festave të fundvitit
16/01 03:35
Top News – Capitol, prokurori rrëzon pretendimet/ Nuk ka prova se do të vriteshin ligjvënës
16/01 00:02
Top News – Gjermania mbështet Rusinë/ Dritë jeshile gazsjellësit të Moskës
16/01 00:00
Top News – Vaksinat në bllokun europian/ Pfizer redukton dërgesat
15/01 22:13
Top News – Shkencëtarët, makineritë super inteligjente mund të na shkaterrojnë!
15/01 22:09
Top News – Kina stërvitje pranë Tajvanit, Pekini urdhëron trupat të përgatiten për luftë
15/01 22:09
Top News – SHBA, sulmi i 6 janarit/ Nis hetimi mbi policinë e Kongresit
15/01 22:08
FBI po vëzhgon bisedat në internet/ Thirrjet për protesta të armatosura deri në inaugurimin e Biden
15/01 20:08
Top News – Bilanci tragjik i covid/ Vdekjet në botë kapërcejnë 2 milionë
15/01 20:04
Top News – Holandë, dorëheqja e qeverisë/ Kryeministri, dështoi sistemi përgjegjësia jonë
15/01 19:26
Top News – Rusia `i bën dalje` perëndimit/ Moska largohet nga traktati ndërkombëtar
15/01 19:25
Top News – Berluskoni del nga spitali/ Ishte shtruar në Monako për disa teste
15/01 16:16
Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01 16:10
Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19