Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10/2020 12:36

Presidenti Donald Trump ka kryer një blitz elektoral në tre shtete pasi votoi më herët në Florida. Ai u ndal në tubime në Karolinën e Veriut, në Ohajo dhe Uiskonsin të shtunën ndërsa përpiqej të fitonte terren ndaj sfidantit demokrat Joe Biden. Ky i fundit, vazhdon të kryesojë në sondazhet kombëtare ndërkohë që u ndal të bënte fushatë në Pensilvani, një tjetër shtet kyç në betejën elektorale. Rreth 57 milionë zgjedhës ndërkohë e kanë hedhur deri më tani votën e tyre, një rekord ky i shkaktuar nga pandemia. Presidenti Republikan ka vazhduar të marrë pjesë në tubime të mbushura me njerëz pavarësisht një rritjeje të infeksioneve që po prek veçanërisht pjesën qendrore të SHBA ku edhe ndodhen disa shtete që konsiderohen fushëbeteje që mund të përcaktojnë fatin e zgjedhjeve. Temë kryesore në tubime mbetet pandemia dhe Trump tha në Karolinën e veriut se SHBA ka bërë një punë të mirë ndërkohë që kritikoi rivalin e tij demokrat që ka lëshuar paralajmërime të zymta për një dimër të vështirë. Ndryshe nga ai, Biden mbajti një tubim mbi makina në Bristol të Pensilvanisë, ku ai i tha mbështetësve se nuk do të donte që ata të bëheshin super shpërndarës të virusit. Ndërkohë, shefi i stafit të zëvendëspresidentit mike Pence ka rezultuar pozitiv për covid 19 por vetë zëvendëspresidenti dhe bashkëshortja e tij kanë rezultuar negativë. Ata planifikojnë të vazhdojnë me agjendën e tyre të fushatës, pavarësisht se pence ka qenë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar. Me vetëm 10 ditë që kanë mbetur deri në zgjedhjet e 3 nëntorit, Joe Biden, ka një avantazh prej tetë pikësh në shkallë kombëtare kundrejt Donald Trump

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46