Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10/2020 12:08

Qindra protestues mbushën rrugët e Filadelfias me thirrjet për drejtësi racore pasi policia qëlloi për vdekje një 27 vjecar me ngjyrë. Familja e Walter Wallace, thotë se ai kishte pësuar një krizë të shëndetit mendor kur oficerët hapën zjarr ndaj tij. Efektivët pretendojnë se e qëlluan pasi nuk donte të hidhte thikën që mbante në duar. E shoqja e të riut ndërkohë ia kishte shpjeguar policëve përpara se ta vrisnin se ai vuante nga crregullimi bipolar. Pas incidentetit, indinjata shpërtheu sërish e demonstruesit u përplasën me policinë. Katër policë u lënduan pasi tubuesit I goditën më tulla. Në ndihmë të forcave të rendit ne zone, është dërguar dhe Garda Kombëtare. në SHBA, diskutohet prej muajsh intensivisht dhuna policore kundër personave me ngjyrë. Pikënisjen, debate e mori me vdekjen e George Floyd në muajin maj, kur 46 vjecari humbi jetën gjatë një aksioni të policisë, pasi një efektiv e mbajti përtokë duke i vënë gjurin në fyt. Vdekja e tij shkaktoi demostrata në shumë qytete në SHBA dhe në vende të tjera, drejtuar kundër racizmit dhe agresivitetit te dhunës së policisë.

Top News – Italia në vetëm 24 orë/ Covid, 21 mijë raste e 662 viktima
05/12 19:44
Greqi, 98 humbje jete nga Covid/ Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 1383 të infektuar
05/12 19:43
Top News – Trafikanti sajoi vdekjen! I tmerruar nga bandat shqiptare
05/12 17:47
Top News – Droga me ‘Dragon Ball’/ Itali, 3 shqiptarët u kapën ‘mat’
05/12 17:23
Top News – Një fqinje si kjo / Gruaja dhuron 7.5 milione dollare
05/12 16:14
Top News – Shkencëtaret ia dolën! Parashikojnë shpërthimin vullkanik
05/12 16:03
Top News – U dënuan me vdekje/ Irani rishikon rastin e të rinjve
05/12 15:15
Top News – Nuk reshtin përplasjet/ SHBA ndërpret programet me Kinën
05/12 15:14
Top News – Përkeqesohet situata/ Turqia nis izolimin gjatë fundjavës
05/12 15:10
Top News – Jep afatin kohor/ Fauci-ja kur e mposhtim koronavirusin!
05/12 15:08
Top News – E rrallë, Ylli i Betlehemit/ Çfarë ndodh këtë vit në javën e krishtlindjeve
05/12 15:02
Top News – Alarmi i ekspertit/ Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!
05/12 14:58
Top News – SHBA, spitalet e covid/ Kërcenohen nga sulmet kibernetike
05/12 12:56
Top News – Të paguajnë të pasurit!/ Argjentina u ve takse për covid-in
05/12 12:52
Top News – Biden thirrje kongresit/ Miratoni urgjent paketën e ndihmës!
05/12 12:50
Top News – Rusia nuk pret më/ Në Moskë, nis vaksinimi masiv
05/12 12:49
Top News – Itali, borë e ngrica/ Makinat bllokohen në rrugë
05/12 12:49
Top News – Ligji mbi të gjithë/ Austri, burgoset ish-ministri
05/12 11:32
Top News – Dritë në fund të tunelit/ Merkel, në OKB për pandeminë
05/12 11:03
Në Selanik s’ka përmirësim/ Vijon të jetë vatra më e nxehtë e Covid-19 në Greqi
05/12 02:02