Top News – Tragjedia në minierë/ Nxirren pas shumë orësh trupat e pajetë në Artanë
03/06/2020 12:50

Trupat e pajetë të dy minatorëve kosovarë, Idriz Gërbeshi dhe Haki Arifi, u nxorën mbrëmjen e djeshme, pas mesnate nga miniera e Artanës. Për shkak të shembjes së një faqeje masive, ekipi i kërkim shpëtimit e pati shumë të vështirë nxjerrjen e trupave të pajetë. U desh një operacion prej 14 orësh, në të cilin u përfshinë edhe ekipet e specializuara të FSK, zjarrfikësve dhe KEK-ut, për të mundësuar nxjerrjen e trupave nga galeria. Haki Arifi, inxhinier dhe Idriz Gërbeshi, minator, humbën jetën pasi mbetën nën rrënoja pas shembjes së galerisë në horizontin e katërt të minierës së Artanës. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka vendosur t’i ndihmojë familjet e tyre me nga 30.000 euro dhe ka premtuar bursa për fëmijët që po ndjekin shkollimin, ndërsa djalit të madh të Idrizit, 21-vjeç, do t’i ofrohet mundësi punësimi në minierë.

Top News – Nis dialogu Prishtinë-Beograd/ Borell: Duam marrëveshje përmbyllëse
12/07 13:37
Top News – Virusi në Kosovë/ E treta në Europë për infektime
12/07 12:48
Top News – ‘Dielli do lindë përsëri’/ Thaçi, mesazhi në Prekaz para Hagës
12/07 11:11
Gjendje e jashtëzakonshme në Kosovë/ Ekspertët kërkojnë mbylljen. Pritet vendimi i qeverisë Hoti
11/07 19:37
Top News – Kreu i LDK me covid/ Haradinaj lutet për Mustafën
10/07 22:57
Lehtësohet spitali i Prishtinës/ Pacientët me Covid-19 shpërndahen edhe në qytete të tjera
10/07 19:55
Top News – Kosovë/ Isa Mustafa infektohet me Covid-19
10/07 15:37
Top News – Takimi Hoti-Vuçiç/ ‘Kryhet’ Parisi, shtyhet Brukseli!
10/07 14:29
Top News – Viola von Cramon: Kosova është shumë e interesuar për marrëveshje me Serbinë
10/07 11:31
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 8 viktima, 200 raste të reja
10/07 11:13
Top News – Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht
10/07 10:30
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Miraton rezolute për vlerat e UÇK
09/07 23:11
Kosovë, bie ligji për Covidin/ Qeveria del kundër projektit që propozoi Vjosa Osmani
09/07 15:17
Top News – Qeveria e Kosovës/ Nuk miraton ligjin për pandeminë
09/07 11:45
Kosovë, ligji anti-covid/ Qeveria mblidhet të enjten për ta kaluar më as në parlament
08/07 19:48
Top News – Thaçi thirret në Hagë/ Të hënën pyetet nga prokuroret
08/07 19:44
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajcak takime në Berlin
08/07 15:06
Top News – Zyra e presidentit Macron jep detaje të takimit me Avdullah Hotin
08/07 14:47
Vdekja e 4 pacientëve me Covid/ Kosovë, Ish drejtori i shërbimit spitalor: Jo për shkak të aparaturës
07/07 19:40
Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
07/07 13:15