Top News – Tragjedia në La Mansh / Kush është fajtori…? Franca e Britania konfrontohen
25/11/2021 12:47

Franca dhe britania po kërkojnë të gjejnë një përgjigje për krizën dhe për dekurajimin e emigrantëve që tentojnë të kalojnë detin që i ndan këto dy vende, pasi 27 persona humbën jetën në aksidentin më të rëndë të këtij lloji në ngushticën e La Manshit, deri më sot. Presidenti Emmanuel Macron dhe kryeministri Boris Johnson, kanë këndvështrime të ndryshme se kush duhet fajësuar për tragjedinë. Në një bisedë telefonike mes tyre, mbrëmjen e të mërkurës, Macron nënvizoi përgjegjësinë e përbashkët të të dyja qeverive. Johnson tha se britania kishte vështirësi në bindjen e francezëve për ta luftuar problemin sic duhet. Kryeministri francez, Zhan Kasto, drejtoi një takim krize të enjten në mëngjes ndërsa autoritetet bënë të ditur se një trafikant i pestë, i dyshuar, ishte arrestuar në lidhje me katastrofën. Sekretarja e brendshme e britanisë së madhe, Priti Patel tha se do të zhvillonte bisedime me homologun francez që tha më herët se britania, belgjika dhe gjermania duhet të bënin më shumë për të ndihmuar francën në luftimin e trafikut njerëzor dhe emigracionit të paligjshëm. “Ky është një problem ndërkombëtar”, tha ministri francez.

Top Channel/ Kapet shuma rekord $10 milionë para të thata drogash nga zyrtarët në Panama
04/12 22:26
Top Channel/ Mijëra njerëz bllokojnë autostradën në Serbi kundër planeve të minierës
04/12 22:25
Top Channel/ Drejtuesi i fabrikës linçohet nga turma pas akuzave të blasfemisë në Pakistan
04/12 22:24
Top Channel/ Rezidentët në panik prej resë masive të vullkanit në Indonezi
04/12 22:23
Top Channel/ Europa, një shtet i vetëm si SHBA! Zbulohet plani gjerman për një shtet federal
04/12 19:58
Top News- Del plani i luftës / Si do ta pushtojë Rusia-Ukrainën dhe çdo bëjë Europa?
04/12 19:21
Top News – Izolim për të pavaksinuarit/Protestuesit ’pushtojnë’ Vjenën
04/12 19:11
Top News – 35 mln dollarë për një ditë pune / Habit George Clooney: E refuzova, nuk ia vlente!
04/12 17:44
Top News- Një asteroid i rrezikshëm/Hyn në Atmosferën e Tokës, çfarë thotë NASA
04/12 17:42
Top News – Bllokohen nga stuhia e borës / Klientët dhe personeli, ‘pizhama party’ në supermarket
04/12 17:31
Top News – Kometa më e shndritshme e vitit / Leonard po i afrohet tokës, si mund ta shohim
04/12 17:18
Top News – Helikopterë Apache dhe Black Hawks / Ushtria amerikane ’zbarkon’ në Greqi
04/12 17:01
Top News – Dronë spiunë mbi Detin e Zi / Rrezikojnë avionin e pasagjerëve, ndryshon lartësi
04/12 16:58
Top News – Erdogan zemëron Putinin / Dronët turq po përdoren në Ukrainën lindore
04/12 16:55
Top Channel/Djali i Biden, plane me Serbinë për investime: dalin emailet!
04/12 15:59
Top News- Simptomat e papritura/Çfarë shkakton varianti Omicron tek të infektuarit
04/12 15:50
Top News-50 zyrtarë non grata/Çfarë po përgatit SHBA për Ballkanin në janar?!
04/12 15:29
Top Channel/ SHBA “i vë fshesën” 50 politikanëve në Ballkan, ISI: “Goditja” tani shpejt!
04/12 15:27
Top News- Rrezik lufte në Ukrainë/Konfirmohet takimi urgjent mes Biden dhe Putin
04/12 15:25
Top News – BE, mision diplomatik në Kabul / Macron konfirmon: Po punojmë për hapjen!
04/12 15:23