Top News – Tërmeti në Kroaci/ Të paktën 7 viktima
30/12/2020 12:23

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën në tërmetin me magnitudë 6.4 që goditi Kroacinë qendrore të martën. Ekipet e shpëtimit kaluan gjithë natën në rrënojat e ndërtesave të dëmtuara në kërkim të të mbijetuarve. Një 12 vjeçare humbi jetën në Petrinja, pesë të tjerë në qytetin e afërt Glina dhe një viktimë e shtatë u gjet nën rrënojat e një kishe në Zazina. Rreth 20 persona janë të plagosur ndërsa dëmet materiale janë të mëdha. Kryebashkiaku i Petrinjës tha se thuajse gjysma e qytetit ishte shkatërruar dhe njerëz janë nxjerrë nga rrënojat. Shumë prej banorëve kanë qenë të frikësuar të ktheheshin në shtëpitë e tyre gjatë natës si pasojë e dridhjeve të tokës që kanë pasuar dhe kanë fjetur në makinat e tyre apo kanë qendruar tek të afërm në zona të tjera. Rreth 200 vetë u strehuan në garnizonet ushtarake. Mëngjesin e të mërkurës në fakt, Kroacia u godit edhe nga të paktën tre tërmete të tjera me epiqendër po në zonën e Petrinjës. Më i forti ishte i mangnitudës 4.8. Tërmetet, sipas shërbimit sizmiologjik kroat u regjistruan në një thellësi prej dhjetë kilometrash. Shefi i menaxhimit të krizave i Bashkimit Evropian, Janez Llenarçiç, do të vizitojë Petrinjën gjatë ditës. Tërmeti i së martës është ndjerë në slloveni, në Bosnje e Hercegovinë, në Serbi dhe, madje, edhe në Itali. Të hënën, një tërmet me magnitudë 5.2 goditi Kroacinë qendrore, gjithashtu pranë Petrinjës. Në mars, një tërmet me magnitudë 5.3 tronditi Zagrebin, duke shkaktuar një të vdekur dhe duke plagosur 27 të tjerë. Instituti amerikan i gjeologjisë tha se ai i të martës ishte tërmeti më i madh i regjistruar në Kroaci që nga nisja e përdorimit të instrumenteve moderne sizmike. Një tërmet me përmasa të ngjashme është regjistruar në 1880 afër Zagrebit. Ekspertët ndërkohë paralajmërojnë se do të ketë edhe dridhje të tjera toke.

Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top News/ Tragjedi në Danub, përplasen anijet / Dy të vdekur e pesë të zhdukur, policia nis hetimin
19/05 15:17
Top News/ Meteori blu ‘gris’ qiellin e natës / Spektakël në Spanjë dhe Portugali, ‘çmendet’ rrjeti
19/05 15:17
Top News/ Fillon mobilizimi në Ukrainë / Hyn në fuqi ligji i ri, edhe të burgosurit në luftë
19/05 14:43
Top News/ Përmbytjet bëjnë ‘kërdinë’ në Evropë / Veriu i kontinentit nën ujë, alarmi mbetet i lartë
19/05 14:43
Top Channel/ Kryeministri i Sllovakisë del nga terapia intensive, jashtë rrezikut për jetën
19/05 14:37
Top News/ ‘Ndizet’ lufta e dronëve / Mbrojtjet ajrore në veprim, ‘zonë neutrale’ në Kharkiv
19/05 14:34
Top News/ Kryeministri sllovak jashtë rrezikut / Gjendja mbetet serioze, autori 71 vjeçar në gjykatë
19/05 14:31
Top News/ Po çon Izraelin në humnerë! Telashe në kabinetin e luftës, ministri kërcënon me dorëheqje
19/05 14:19
Top Channel/ Përçarje në qeveri! Ministri i luftës kërcënon Netanyahun, kërkesa për ‘fatin’ e Gazës
19/05 14:10
Top Channel/ Kapen mat 4 shqiptarë në Itali! Pako me drogë në stacionin e trenit
19/05 14:08
Top News/ Tajvani po përgatitet për luftë: Kina po mëson nga Putin, do nisë sulm surprizë
19/05 14:03
Top News/ Cameron viziton Shqipërinë, Sekretari i Jashtëm Britanik plan kundër emigracionit
19/05 12:07
Top News/ Ukraina godet Krimenë me raketa amerikane/ATACMS dhe 60 dronë, rafineria e naftës në flakë
19/05 11:59
Top News/ ‘Shpërthen’ lufta në Francë / Parisi mobilizon trupat, Kaledonia e Re ‘nën rrethim’
19/05 11:59
Top News/ Bombat ‘rrëshqitëse’ të Rusisë / Kushtojnë pak dhe shkatërrojnë shumë
19/05 11:56
Top News/ Shpërthen mali, evakuohen 7 fshatra / Rrufetë ‘vallëzojnë’ mbi krater, frikë në rajon
19/05 11:54
Top Channel/ Polonia, 2.5 miliardë USD për sigurinë/Kryeministri Tusk: Të marrim masa kundër Rusisë
19/05 11:53
Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03