Top News – Tensione mes aleateve/ Trump tërheq 9,500 trupa nga Gjermania
06/06/2020 16:09

Donald Trump urdhëroi largimin e afro 9,500 trupave nga Gjermania në një lëvizje që ka ngjallur shqetësim në Europë lidhur me angazhimin e SHBA në rajon. Masa do ta zvogëlojë numrin e trupave amerikane në Gjermani në 25,000, krahasuar me 34.500 që janë aktualisht atje, deklaroi një zyrtar i lartë amerikan. Masa, nga sa sqaroi ai, ishte rezultat i një pune disa mujore i gjeneralit Mark Milley, shef shtabi I ushtrisë amerikane. Sipas zyrtarit në fjalë, kjo masë nuk ka asnjë lidhje me tensionet mes trumpit dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila ia proshi shefit të Shtëpisë së Bardhë planet për të organizuar këtë muaj takimin e G7-tës. Një tjetër zyrtar tha se 9,500 trupat do të dërgoheshin diku tjetër: disa në Poloni, disa në vende të tjera aleate dhe pjesa e mbetur, do të kthehen në shtëpi. I njëjti burim u shpreh se ka më pak nevojë tani për një kontigjent kaq të madh në Gjermani, e kjo edhe për shkak të rritjes së përgjithshme të shpenzimeve të mbrojtjes nga aleanca ushtarake Nato e udhëhequr nga SHBA. Tërheqja e trupave është episodi më i fundit I një dëshmon një ftohje të marrëdhënieve Berlin-Ëashington, të cilat janë tensionuar shpesh gjatë presidencës së Donald Trump.

Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18