Top News – Të varrosur për së gjalli… / Hiri vullkanik deri në çati, kërkohen të zhdukurit
06/12/2021 12:06

Ka shkuar në 15 numri i viktimave nga shpërthimi i vullkanit Semeru në Java të Indonezisë. Autoritetet thanë se edhe 27 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur. Ekipet e shpëtimit rinisën punën të hënën, pasi e ndërprenë atë më herët për shkak të kushteve të këqija atmosferike. Pasi u përmirësua moti, ekipet arritën të nxjerrin nga gërmadhat trupin e një djali 13-vjeçar. Sipas zyrtarëve, të paktën 56 persona janë shtruar në spital, shumica prej tyre me djegie. Një re e madhe e hirit vullkanik u ngrit 15,000 metra në qiellin e ishullit Java, pasi shpërtheu vullkani Semeru më 4 dhjetor. Ky është vullkani më i madh në Indonezi. Si pasojë e shpërthimit të vullkanit janë dëmtuar pothuajse 3,000 shtëpi në fshatrat përreth dhe po ashtu ka pasur dëme edhe në shkolla, rrugë dhe ura. Fshatrat janë varrosur nën hi me këtë të fundit që ngrihet në disa raste deri në catitë e shtëpive. Semeru është një prej mbi 120 vullkaneve aktive në Indonezi, arkipelagun që gjendet në atë që njihet si “Unaza e Zjarrit” në Oqeanin Paqësor. Herën e fundit, Semeru kishte shpërthyer në janar, por nuk ishte raportuar për viktima.

Top News – Krizë ‘katastrofike’ e aviacionit / SHBA, kompanitë ajrore paralajmërojnë kundër 5G
18/01 12:09
Top News – Tërmete ‘binjake’ në Afganistan / Goditën njëkohësisht, të paktën 22 viktima
18/01 12:02
Top News-Dëme katastrofike nga tsunami… /Pamjet para dhe pas, bilanci i viktimave ende i panjohur
18/01 12:00
Top News -Mbyllen shkollat e qendrat e vaksinimit /Stuhia paralizon Kanadanë, kaos në udhëtime
18/01 11:56
Top Channel/ Ndotja tejkalon çdo normë. Shkencëtarët: Po kërcënon stabilitetin e ekosistemit
18/01 11:55
Top News – Oficeri i policisë që vrau 40 persona/Serialkilleri i gjente viktimat në rrjetet sociale
18/01 11:52
Top Channel/ Kriza Rusi-Ukrainë: Pse Brukseli ka frikë se Evropa është më afër se kurrë luftës!
18/01 10:47
Top Channel/ Vullkani zhduk ishullin.Pamjet nga sateliti tregojnë katastrofën në Paqësor
18/01 10:45
Top Channel/ Shtëllungë e përbindshme tymi në vullkanin e ishullit Tonga në Paqësor
17/01 22:32
Top Channel/ Talibanët mbajnë paradë ushtarake në veri të Afganistanit pas protestave
17/01 22:32
Top Channel/ Diamanti i zi, më i madhi i prerë ndonjëherë, shfaqet në Dubai
17/01 22:31
Top Channel/ Arrestohet infermierja italiane që bënte vaksina të rreme për skeptikët
17/01 22:30
Top News- ‘Escobar mund të më ekzekutojë’!/U shpall non grata, Dodik akuza të ashpra ndaj SHBA
17/01 21:17
Top News- Franca me dorë të hekurt/Të pavaksinuarit ndalohen në restorante dhe trena
17/01 19:49
Top News- Rusia kërcënon Ballkanin!/‘Nuk do të lejojmë anëtarësimin e Bosnjës në NATO!’
17/01 18:32
Top News- Një tjetër shtet, aleat me Ukrainën!/Gjermania paralajmëron Rusinë, në rast pushtimi
17/01 17:30
Top News-40 kilogramë kokainë dhe një moldave/Shqiptari, në gjumë me 368 mijë euro në shtëpi
17/01 17:19
Top News – Tanket suedeze në Gotland… / Patrullime mes tensioneve të shtuara me Rusinë
17/01 15:43
Top News – Raketa balistike dhe snajpera rusë / Nisen drejt kufirit me Ukrainën, lufta në prag
17/01 15:42
Top News – Talebanët tregojnë forcën / Paradë ushtarake pas protestave në vend
17/01 15:37