Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12/2021 19:07

Shfaqja e Omicrn përvecse alarmoi të gjithë botën, vuri në tension edhe shkenctarët, pasi nuk ishin të njohur dhe nuk dinin shumë rreth këtij mutaacioni Mirëpo, një laborator në Britaninë e Madhe mesa duket paskas t gjitha opajisjet e duhura për të studier efektet dhe pasojat që ky mutacion lë te njeriu. Sipas mediave, shkencëtarët atje kanë filluar tashmë testimin për të mësuar më shumë rreth këtij varianti të ri dhe rreth efektshmërisë së vaksinave ndaj tij. Qendra për Studimin e Viruseve në Glasgou të Anglisë bën me dije se deri më tani ka patur 42 raste të konfirmuara të këtij varianti në Britani, megjithëse nuk dihet ende se sa problematik do të jetë ai. Laboratori i izoluar në Qendrën për Studimin e Viruseve është ndër të paktët laboratorë në Britani që është i pajisur për të trajtuar një pathogjen si varianti Omicron. Kryerja e eksperimenteve me variantin Omicron është thelbësore, thanë laborantët të cilët po studuiojnë këtë mutacion. Shkencëtarët do të krahasojnë gjithashtu variantin Omicron me variantin Delta për të parë se sa janë në gjendje antitrupat e njerëzve të vaksinuar që ta shkatërrojnë virusin.

Top Channel/ Ortodoksët serbë notojnë në lumin e akullt për kryqin e Epifanisë
18/01 23:31
Top Channel/ Doganat në Senegal kapin 5 milionë dollarë municione në konteinerë
18/01 23:30
Top Channel/ Palestinezët në funeralin e aktivistit të shtypur nga mjeti ushtarak izraelit
18/01 23:29
Top Channel/ Lavrov: Rusia nuk pranon kërkesa për operacione ushtarake në territorin e saj
18/01 23:28
Top News-Festoi kur vendi ishte në izolim/ Boris Johnson i painformuar për rregullat anti-covid
18/01 23:07
Top News- Anëtare e NATO, por aleate e Rusisë/Cilën krah do mbajë Turqia nëse Putin pushton Ukrainën
18/01 19:50
Top News-Policia përgjoi zyrtarë e qytetarë/Zbulohen sekretet e protestës antiqeveri
18/01 19:48
Top News- Blinken shkon në Ukrainë/SHBA mision me Gjermaninë për të ndalur Rusinë
18/01 17:57
Top News- Vladimir Putin përçan Perëndimin/SHBA e BE pa plan për të ndalur luftën në Ukrainë
18/01 17:15
Top News- Gratë ‘marrin frenat’ e BE!/Kush është kryetarja e re e Parlamentit Evropian
18/01 15:42
Top News – Turqia do të ndryshojë emrin / Dërgon propozimin në OKB, ja si do të quhet…?
18/01 15:42
Top Channel/ Roberta Metsola zgjidhet presidente e Parlamentit Evropian
18/01 15:41
Top News- Rritet frika për luftë…!/Rusia po evakuon diplomatët nga Ukraina
18/01 15:34
Top Channel/ “Jeta do i kthehet normalitetit”/ Shefi i PFIZER: Covid nuk do të zhduket
18/01 15:28
Top News- Kërcënoi me armë shoferin e taksisë/ Kush është i riu shqiptar i arrestuar në Kolumbi
18/01 15:26
Top News – Vrau 77 persona 10 vite më parë / Breivik kërkon faljen, u dënua me 21 vite burg
18/01 15:20
Top News – I ardhur nga jashtë kësaj bote… / Diamanti i zi 555 karatësh, ‘zbarkon’ në Dubai
18/01 15:03
Top News – SOS, Xhakarta po fundoset! / Indonezia do të zhvendosë kryeqytetin
18/01 14:56
Top News – 5 mijë trupa të NATO-s në Estoni / Kremlini i alarmuar: Kemi të drejtë të shqetësohemi!
18/01 14:35
Top News-Ukraina ‘do sulmojë’ Bjellorusinë!/Lukashenko-Ka mbledhur 30 mijë trupa në kufijtë tanë
18/01 14:26