Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10/2020 14:38

Nuk ndodh shpesh që të marrësh një mesazh falenderues nga CIA apo FBI. Por nëse dikush arrin të hyjë në profilin zyrtar në Twitter të presidentit amerikan, pa bërë asnjë krim, por thjesht duke imagjinuar passwordin, e më pas sinjalizon nivelin e ulët të sigurisë së llogarisë, falenderimin e ka merituar. Dhe bëhet fjalë në fakt për holandezin Viktor Gevers, ekspert i sigurisë informatike. Passwordi i llogarisë maga2020, thjesht ishte imagjinuar prej tij, por Twitter-i e ka përgënjeshtruar. Sidoqoftë, Gevers ka mundur të hyjë në profilin e Trump-it në tentativën e pestë, duke shkruar maga2020, akronim për sloganin e trumpit Make Amerika Great Again. Në një çast ai e ka gjetur veten në një llogari me 87 milionë ndjekës. “Prisja që të bllokohesha pas katër provash, ose të paktën të më kërkoheshin informacione shtesë”, ka treguar kërkuesi. Për Gevers bëhet fjalë në fakt për një përsëritje. Në 2016-ën ai ia kishte dalë mbanë në të njëjtën sipërmarrje, sërish në adresën e Trump-it, kur ai ishte thjesht kandidat për Shtëpinë e Bardhë. Dhe e kishte bërë këtë duke përdorur një tjetër frazë alla Trump, “yourefired”. Pas ngjarjes, kërkuesi ka tentuar të kontaktojë përmes Twitter-it ekipin e fushatës elektorale të Trump-it për të sinjalizuar mangësinë, duke informuar edhe Shtëpinë e Bardhë, CIA-n dhe FBI-në, fillimisht pa sukses. Vetëm dy ditë më pas, shërbimet e kanë kontaktuar për ta falenderuar.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46