Top News – Të ecësh mbi ajër… / Atraksioni më i ri në qiellgërvishtësen në Nju Jork
20/10/2021 13:00

Si do të ndjeheshit nëse do ta gjenit veten duke ecur në 300 metra lartësi, duke patur poshtë këmbëve vetëm zbrazëtirë? Një atraksion i ri turistik është hapur në Nju Jork këtë javë dhe mund të japë përgjigjen e kësaj pyetjeje. ‘Air’ është një instalacion i artistit Kenzo Digital, që hapet në kullën e re One Vanderbilt, që tani është edhe kulla e katërt më e lartë e mollës së madhe. Një ashensor i tëri prej xhami, përfshirë dyshemenë, i dërgon adhuruesit e aventurës në majën e ndërtesës në Manhattan, deri në lartësinë e 300 metrave, në vetëm 42 sekonda. Atje, ata ecin mbi tre kate me dysheme prej xhami e pasqyrash që ofrojnë pamje spektakolare por kanë edhe si qëllim të shtrembërojnë ndjesitë e njerëzve, duke i bërë ata të mendojnë se po pluskojnë në ajër... eksperienca sfidon perceptimin e hapësirës dhe e zhyt vizitorin në një fabrikë siluetash dhe gradacelash – thotë kenzo, që është i njohur për bashkëpunimet e tij me këngëtaren Beyonce. Është një eksperiencë euforike dhe të dhuron shumë ndjesi – shton ai.

Top News – Lamtumirë ‘Mutti’! / Përfundon ‘mbretërimi’ 16 vjeçar i Angela Merkel
08/12 16:36
Top News- ‘Made in Albania’, droga në Turqi!/ Nga skafi u kapën 1.5 tonë, detajet e aksionit
08/12 16:12
Top News- Edhe pse e rreshtuar me Rusinë!/ Serbia pranë integrimit në BE, hap dhe 4 kapituj!
08/12 15:59
Top Channel/ Pfizer jep zgjidhje: Tre doza të vaksinës sonë, neutralizojnë Omicron!
08/12 15:47
Top Channel/Gjermani, nis “epoka e re”: Scholz, zyrtarisht kancelar ( por me pak tradhëti)!
08/12 14:42
Top Channel/ Trupa amerikane zbarkojnë në Ukrainë, fillon forcimi i mbrojtjes ajrore!
08/12 14:40
Top Channel/Befason Elon Musk: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin!
08/12 14:38
Top News – Prifti që bekon anijet hapësinore / Ati Sergei, ceremoni në Bajkonur që nga 1999
08/12 14:34
Top News – Rrëzohet helikopteri i shefit të ushtrisë/7 viktima nga 14 personat që ndodheshin në bord
08/12 14:29
Top Channel/ Plas grushti në parlamentin turk, deputetët rrahin dhe truprojat!
08/12 14:23
Top News – Na duhet qiell i pastër për paradë! / Kina modifikoi motin në përvjetorin e partisë
08/12 14:09
Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08
Top Channel/ Ekspertët optimist: Ilaçi i GSK funksionon kundër Omicron-it!
08/12 12:06
Top News – SHBA kërcënon Putinin / Nëse sulmon Ukrainën do godasim atje ku dhemb më shumë
08/12 11:53