Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10/2021 15:27

Pesë viktimat e sulmit të javës së kaluar në norvegji ishin therur të gjitha me thikë dhe nuk ishin vrarë me hark dhe shigjetë, sic mendohej më parë. kjo u konfirmua nga policia norvegjeze. Katër gra dhe një burrë, të moshës nga 50 deri në 70 vjec, vdiqën në sulmin në qytezën e vogël kongsberg, të mërkurën e kaluar. Sipas të dhënave fillestare, policia mori raporte për një burrë që qëllonte me hark dhe shigjetë drejt njerëzve në një supermarket. Një orë më vonë, një 37 vjecar danez u arrestua për sulmin. Të hënën, policia dha një deklaratë të rifreskuar që detajonte rrjedhën e ngjarjeve në tmerrin që zgjati 35 minuta. “Një oficer policie jo në detyrë u lëndua nga një shigjetë brenda në supermarket. Tani është e ditur se agresori kishte lëshuar disa shigjeta kundrejt disa personave të tjerë. Por më pas, ai ka vijuar sulmin me thikë, duyke i marrë jetën pesë personave gjithsej”, sqaronte deklarata. I arrestuari tani është në një spital psikiatrik pasi ekspertët kanë shprehur shqetësime për gjendjen e tij shëndetësore. Policia konfirmoi se sëmundja mendore duket se është shkaku më i mundshëm i sulmit. 37 vjecari ishte konvertuar në mysliman dhe oficerët më herët e kishin patur atë nën monitorim me dyshime se ai ishte radikalizuar.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22