Top News – Sulm i mundshëm rus në Ukrainë / SHBA: Të gjitha alternativat në tryezë
27/11/2021 14:45

Shtetet e Bashkuara thotë se gjitha alternativat janë mbi tryezë lidhur me reagimin ndaj grumbullimit të "të madh dhe të pazakontë" të trupave ruse pranë kufirit të Ukrainës dhe aleanca e NATO-s do të vendosë se cili do të jepë hapi i mëtejshëm pas konsultimeve javën e ardhshme. Komentet i bëri të premten ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried. "Siç mund ta kuptoni, të gjitha opsionet janë në tryezë”, u tha gazetarëve Donfried. "Tani i takon aleancës të vendosë se çfarë hapash të mëtejshme do të ndërmarrë," tha ajo, duke folur në prag të një vizite të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Letoni dhe Suedi javën e ardhshme për të marrë pjesë në takime të NATO-s dhe OSBE-së ku ajo tha se grumbullimi "i madh dhe i pazakontë" i trupave nga ana e Moskës do të ishte tema kryesore. Zyrtarët e SHBA-së, NATO-s dhe të Ukrainës kanë ngritur alarmin javët e fundit për ato që ata thonë se janë lëvizje të pazakonta të trupave ruse pranë Ukrainës, duke sugjeruar se Moska mund të jetë e gatshme të nisë një sulm ndaj fqinjit të saj, akuza që Rusia i ka hedhur poshtë. E pyetur nëse Blinken do të takohej me Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov në Stokholm, Donfried tha se nuk kishte ndonjë njoftim për të bërë për një takim të tillë dypalësh, por la të kuptohej se ekzistonte mundësia që gjërat të ndryshonin.

Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35