Top News – Suedia ndez dritën e gjelbër/ ‘Po’ vaksinës së Astrazeneca-s për mbi 65 vjeçarët
04/03/2021 21:16

Suedia është vendi më i fundit që rekomandon vaksinën e astrazeneca-s dhe oxfordit për të moshuarit mbi 65 vjec. Bashkë me një numër vendesh të tjera evropiane, që tani po ndryshojnë politikat, suedia më herët nuk e rekomandonte vaksinën për të moshuarit duke cituar mungesën e të dhënave nga testet klinike për këtë grupmoshë. Tani zyrtarët suedezë thonë se nën dritën e studimeve të tjera nga anglia dhe skocia, vaksina e astra zeneca-s duket se ofron mbrojtje shumë të mirë edhe për këtë grup. Suedia, që ka evituar vendosjen e izolimeve gjatë pandemisë, ka regjistruar 4838 raste të reja koronavirusi 24 orët e shkuara. Vendi me 10 milionë banorë ka regjistruar po ahstu edhe 13 viktima të tjera, duke e cuar totalin në 12977. Shkalla e infektimit për frymë në suedi është shumë më e lartë se ajo e fqinjëve të saj nordikë, por më e ulët sidoqoftë se në shumë vende të tjera evropiane që kanë zgjedhur izolime.

Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57