Top News – S`trembet nga covid i ri/ Franca hap kufijtë me Britaninë
23/12/2020 11:15

Franca vendosi t`I hapë kufijtë me Britaninë e Madhe pasi Komisioni Europian rekomandoi heqjen e kufizimeve të vendosura për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të koronavirusit që ka shkaktuar alarm ndërkombëtar. Linjat ajrore, hekurudhore dhe detare u rihapen, duke lejuar shtetasit e BE-së dhe Britanisë së Madhe të udhëtojnë midis Britanisë dhe Francës, por vetëm nëse zotërojnë një test negativ të koronavirusit jo më të vjetër se 72 orë. Me mijëra automjete ishin bllokuar në kufi që prej ditës së djelë. Dhjetëra vende I ndërprenë lidhjet e udhëtimit me britaninë që kur qeveri atje njoftoi për masa shtesë në Londër dhe Anglinë juglindore gjatë fundjavës, për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të koronavirusit. Ekspertë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në Europë do të takohen ne 23 dhjetor për të diskutuar se si të trajtohet ky lloj i ri i koronavirusit, duke thënë se "kufizimi i udhëtimit për të frenuar përhapjen është një vendim i matur, derisa të kemi një informacion më të mirë".Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, shkroi në Tëitter se organizata do të "diskutojë strategjitë për testimin, zvogëlimin e transmetimit dhe komunikimin e rreziqeve"."Zinxhirët e furnizimit për mallrat dhe udhëtimet thelbësore duhet të mbeten të mundshme", tha ai. Por teksa Franca lehtësoi kufizimet e udhëtimit, Gjermania e zgjati deri në 6 janar masën e ndalimit të udhëtimeve me Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut.Varianti i ri, i cili gjithashtu është zbuluar në numër më të vogël në vendet e tjera, besohet të jetë më i transmetueshëm. Sidoqoftë, ekspertët thonë se mutacionet e virusit janë normale dhe nuk ka prova se ky është më vdekjeprurës ose do të jetë rezistent ndaj vaksinave.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55