Top News – Spanja, Portugalia dhe Greqia/ Hapin kufijtë për britanikët e vaksinuar
22/04/2021 13:51

Spanja, portugalia dhe Greqia do të hapin kufijtë e tyre për britanikët e vaksinuar që nga qershori ndërsa ministrat po nxitojnë me planet e tyre për të lancuar pasaportat e vaksinimit në kohë për fillimin e udhëtimeve të huaja jo të domosdoshme, më 17 maj. Ndalimi i vizitorëve në BE nuk do të aplikohet për britaninë e madhe për shkak të fushatës së saj lider në botë të vaksinimit që ka bërë që më shumë se 33 milionë njerëz të marrin një dozë vaksine dhe 10 milionë të tjerë të jenë imunizuar plotësisht. Sekretari spanjoll për turizmin, tha të enjten se vendi i tij është gati për pushuesit britanikë. “Ne jemi të dëshpëruar që t’ju mirëpresim këtë verë. Ne kemi biseduar në mënyrë konstante me zyrtarët britanikë. Sipas planeve të BE, do të lejohen të gjithë udhëtarët e vaksinuar të udhëtojnë lirshëm dhe të evitojnë testet dhe karantinën, duke sjellë kështu shpresë për miliona të dëshpëruar që të shkojnë jashtë vendit për pushime apo të shohin familjarët e tyre këtë verë për të parën herë në më shumë se një vit. Zyrtarë nga 27 vendet anëtare të BE u takuan këtë javë për të diskutuar planet por kanë thënë ndërkohë se kanë vendosur që shkalla e vaksinimit të jetë njësi matëse për vendimin se kush do të mund të hyjë në bllok. Dhe burimet nga brukseli thonë se britanikët do të jenë ndër të parët që do të lejohen në bazë të skemës së pasaportës së vaksinës, me qershorin që po shihet si datë e fillimit. Britania e madhe për të parën herë ka rënë edhe nga 20-tëshja e vendeve më të goditura në botë nga pandemia.

Top News – Shqiptari me sjellje të çuditshme/ Itali, policia e prangos me 80 mijë euro
15/05 20:48
Top Channel/ Itali, qindra protestojnë në Romë në mbështetje të Palestinës – Pa koment
15/05 20:44
Top Channel/ Libani mban zi për të riun e vrarë nga zjarri izraelit në protestat kufitare – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstratën pro-palestineze në Paris – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Ushtarët në Liban ndalojnë demonstruesit të kalojnë kufirin me Izraelin – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Ushtria e Izraelit publikon video të sulmeve në qytetin e Gazës – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Gaza, avioni izraelit godet ndërtesën me zyrat e agjencive Associated Press, Al-Jazeera
15/05 20:41
Top Channel/ Izraeli shemb ndërtesën e zyrave mediatike të agjencive AP e Al Jazeera – Pa koment
15/05 20:41
Top News – Gjermania, gati për disa lehtësira/ Nisin me vaksinim masiv dhe në supermarkete
15/05 20:32
Top Channel/ Qëllohen zyrat e gazetarëve/ Gaza, 1 orë më parë ushtria izraelite dha urdhër evakuimi
15/05 19:36
Top News – Polumbarët amerikanë në detin Jon/ Në gjurmët e anijes që u godit nga britanikët
15/05 18:15
Top News – Raketat nuk kursejnë as mediat/ Shkatërrohen Al Jazeera dhe Associated Press
15/05 17:56
Top News – Ambasada shqiptare në rrezik sulmi/ Izrael, frikë e madhe nga raketat e Hamasit
15/05 17:55
Të Pasurit | Jack Ma | Miliarderi kinez që zemëroi partinë | Top News
15/05 17:15
Top Channel/ Sonda kineze zbret me sukses në sipërfaqen e planetit Mars
15/05 15:48
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47
Top Channel/ Momenti kur raketa izraelite shemb godinën e “Al Jazeera” dhe “Associated Press”
15/05 15:10
Top Channel/ Macja ka vërtet shtatë shpirtra/ Hidhet nga kati i pestë dhe mbijeton
15/05 14:40
Top News – Apeli i OBSH për shtetet e pasura/ ‘Dhuroni vaksina për vendet e varfra’
15/05 13:46
Top News – Vijojnë sulmet e Izraelit në Gaza/ Hamasi kundërpërgjigjet me raketa
15/05 13:38